Технічні переговори між Україною та США про корисні копалини стартують 11 квітня – Стефанішина

Технічні консультації між Україною та США з питань угоди про корисні копалини відбудуться 11 квітня у Вашингтоні. Про це повідомила віцепремʼєрка з європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина. «Завтра у Вашингтону пройдуть технічні консультації між командами міністерств юстиції та економіки. Я не можу розкривати деталі, оскільки зустріч відбудеться лише завтра, і зможу прокоментувати все після її завершення», – зазначила Стефанішина в Брюсселі 10 квітня, за інформацією кореспондентки Радіо Свобода.

Вона підтвердила, що угода зі США щодо мінералів не може включати положення, які суперечать співпраці з ЄС. «Дійсно можливо підтвердити, що нічого в угоді не може обговорюватися з Україною таким чином, що це підриває наявні зобов’язання України, включаючи фінансові – в межах Ukraine facility, макрофінансової допомоги та співпраці з МВФ. Це не може бути предметом жодного переговорного формату. Це означає, що відповідні коригування мають бути внесені в угоду пізніше», – додала вона.

На початку цього тижня перша віцепрем'єрка та міністерка економіки України Юлія Свириденко анонсувала відправлення української делегації до Вашингтона для обговорення нової угоди стосовно корисних копалин. За її словами, представники міністерств економіки, закордонних справ, юстиції та фінансів увійдуть до складу делегації. «Ми прагнемо узгодити вибір проєктів, законодавчу базу та механізми довгострокового інвестування», – зазначила вона.

Глава МЗС України Андрій Сибіга надав додаткові роз'яснення, зазначивши, що угода про копалини перевіряється на відповідність українському законодавству, оскільки «ця угода повинна відповідати інтересам обох країн, і в нас є власне законодавство». Міністр підкреслив, що документ не може суперечити євроінтеграційному курсу України.

30 березня президент США Дональд Трамп заявив, що український президент Володимир Зеленський намагається відмовитися від угоди щодо корисних копалин, попередивши, що в випадку цього «його очікують великі проблеми».

За даними агенції Bloomberg, Україна планує внести зміни до нової угоди про корисні копалини, зокрема, зобов'язання щодо збільшення інвестицій США. 24 березня Трамп також висловив сподівання, що угода щодо корисних копалин буде підписана в найближчому майбутньому, і невдовзі Зеленський підтвердив, що США працюють над новим проектом угоди, яка передбачає «значні зобов'язання».

Як повідомляють Financial Times та Bloomberg, Сполучені Штати наполягають на укладенні нової угоди з Україною, яка покриватиме всі природні ресурси, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи. Водночас у цій угоді США не пропонують Києву жодних безпекових гарантій, аналогічно до попередньої версії угоди, що не містила таких забезпечень за наполяганням Зеленського.

До цього, у березні, Україна та США домовилися про підписання угоди для розробки критичних мінералів, проте спроби укласти угоду зазнали невдачі 28 лютого через суперечку між Трампом і Зеленським у Білому домі. 19 березня президенти двох країн домовилися про спільні дії для припинення війни Росії проти України під час телефонної розмови, яку Білий дім охарактеризував як «фантастичну».

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.