Під час виступу стендаперки, яка відома під псевдонімом «Зла Саша», зал переповнений сміхом. Артистка проводить паралелі між політичними реаліями США та репресіями в її рідній Білорусі. Зазначений захід відбувається у Вільнюсі.
«На кордоні [США] перевіряють телефони, і людей заарештовують за їхні протести… І що я можу на це сказати? Ха-ха-ха, хіба це щось нове?»
Справжнє ім’я стендаперки – Саша Гуща. Вона черпає натхнення для свого гумору з пережитого досвіду.
У роки дитинства вона отримала серйозні опіки рук і обличчя внаслідок пожежі. У 2020 році її травмували під час жорстокого придушення протестів у Білорусі, які відбулися після проголошення Олександра Лукашенка переможцем виборів.
Саша була змушена залишити свою країну.
«Я зазвичай використовую чорний гумор», – ділиться вона в інтерв’ю телеканалу «Настояще время», що створений за участю Радіо Свобода та Голосу Америки.
«Коли починаю свій виступ, підходжу до мікрофона на сцені і кажу: «Привіт, я – Зла Саша. Я з Білорусі. Я колишня чемпіонка Білорусі з гри в «Камінь-ножиці-папір».
Цей жарт стосується її вигляду: глядачі помічають, що пальці дівчини не відновилися після травм. Саша пройшла через 39 операцій і не боїться жартувати над своєю зовнішністю.
«Я не зустрічаюся з хлопцями через свій стан», – зізнається вона публіці. Після паузи завершує жарт: «Це називається мати стандарти».
«Мені дуже подобається ця двозначність: я намагаюся робити жарти веслими, щоб людям було приємно, а водночас вношу трохи дискомфорту», – каже артистка.
Гуща розповідає, що в дитинстві її часто дражнили та знущалися. Тепер, за її словами, люди підходять до неї і просять розповісти, що з нею сталося.
Одного разу на прийомі в Міністерстві охорони здоров'я Білорусі хтось запропонував відправити її до дитячого будинку.
Проте пізніше дівчина отримала необхідну медичну допомогу завдяки благодійниці з білоруської громади в США.
«Вона підтримувала нас протягом декількох років, надсилаючи гроші на авіаквитки, проживання та їжу», – говорить Гуща.
У 2020 році дівчина приєдналася до політичних протестів. Масові акції охопили Білорусь після того, як президент Олександр Лукашенко оголосив про свою перемогу на виборах, які багато вважали фальсифікованими.
Лукашенко відповів на це жорстоким розгоном з боку сил безпеки: мали місце масові арешти та побиття, кілька людей загинули.
У 2022 році Гуща, як і багато інших білорусів, покинула свою батьківщину. Тепер вона живе в Литві.
І, як зазначає сама Саша, вона тримається завдяки гумору.