Державний секретар Марко Рубіо провів бесіду з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, під час якої підтвердив, що Сполучені Штати можуть розглянути можливість завершення своїх посередницьких зусиль у мирному процесі, якщо найближчим часом не з'явиться «ясний шлях до миру». Згідно з інформацією пресслужби Держдепартаменту США, Рубіо проінформував Рютте про мирну ініціативу, яка була представлена вчора українській делегації в Парижі, а також обговорена з російськими представниками по телефону.
Держсекретар підкреслив сподівання Трампа та США, що ця пропозиція буде сприйнята, що в свою чергу призведе до стабільного і тривалого миру в Україні.
«Держава прагне до завершення війни, але, якщо в найближчому майбутньому не виникне чіткий шлях до миру, Сполучені Штати можуть вийти з процесу мирного посередництва», – зазначається в повідомленні.
Державний секретар США також повідомив, що у ході перемовин в Парижі поспілкувався телефоном з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Рубіо зазначив, що обговорення виявилися конструктивними, і що українська команда повинна розглянути запропоновану ініціативу в найближчі дні. «Вони візьмуть деякий час на роздуми і повернуться до нас на початку наступного тижня», – уточнив він щодо позиції України.
17 квітня в Парижі відбулися зустрічі представників України, Сполучених Штатів та Європи для обговорення завершення війни між Росією та Україною. Як повідомив голова МЗС Франції Жан-Ноель Барро, наступний раунд переговорів планується в Лондоні на наступному тижні.
Офіційна позиція Москви полягає в заявах про прагнення до миру, однак із зазначенням своїх умов, до яких входять не лише відмова України від окупованого Криму та чотирьох областей, які Москва вважає своїми, а й відмова від вступу до НАТО, а також ймовірно інші поступки.
Нещодавно президент США Дональд Трамп неодноразово підкреслював, що Росії необхідно перейти від слів до дій, продемонструвавши своє прагнення до миру. Водночас він зазначив, що за війну несуть відповідальність не тільки президент Росії Володимир Путін, але і президент України Володимир Зеленський, а також попередник Трампа – Джо Байден, які, на думку Трампа, не зробили достатньо для запобігання конфлікту.