У першому кварталі 2025 року російський експорт товарів скоротився до 94,9 мільярда доларів, що на 6,8% менше у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
Про це повідомляє The Moscow Times із посиланням на інформацію Федеральної митної служби Росії.
Обсяг імпорту практично залишився незмінним та досяг 63,1 мільярда доларів (+0,1%). Відтак, позитивне сальдо зовнішньої торгівлі скоротилося на 17,8% і становить 31,8 мільярда доларів.
Головним фактором падіння став здешевлення нафти. Як свідчать дані Мінекономрозвитку РФ, якщо у 2024 році ціна марки Urals підвищувалась з 64,1 до 70,3 долара, то у 2025 році навпаки зменшилася з 67,7 до 59 доларів за барель. Через це виручка від експорту мінеральної продукції, яка формує основну частку російського експорту, знизилася на 14,1% та склала 55,4 мільярда доларів.
Суттєво зменшилися й продажі продовольчих товарів та сільськогосподарської сировини: мінус 14% — до 9 мільярдів доларів. Водночас окремі напрямки продемонстрували приріст: експорт металів — плюс 2,9% (14,2 мільярда доларів), хімічної продукції — на 23,4% (7,5 мільярда доларів), машин та обладнання — на 31,6% (5,4 мільярда доларів), деревини та паперових виробів — на 14,4% (2,6 мільярда доларів). Однак ці показники не змогли перекрити втрати в енергетичній галузі.
Падіння експорту відзначається у всіх регіональних напрямках. До країн Азії Росія експортувала на 5,4% менше — 72,2 мільярда доларів. Зокрема, Китай закупив російської нафти на 14,7% менше — 24,3 мільйона тонн. Обсяги експорту до Європи знизились на 9,4% — до 14,5 мільярда доларів.
У квітні ситуація ще ускладнилася: середньомісячна ціна на Urals впала до 54,8 долара за барель. Через це уряд РФ переглянув прогноз надходжень від нафтово-газового сектору, зменшивши його на 2,6 трильйона рублів. Відповідні зміни до держбюджету наразі розглядає Держдума РФ.
Незважаючи на проблеми у зовнішній торгівлі, курс рубля різко зміцнився — з 102 до 85 рублів за долар. За оцінкою Центробанку РФ, це може бути пов’язано з продажем валюти російськими компаніями для покриття витрат або отримання прибутків від розміщення коштів у рублеві депозити.
Дивіться також: Перемир’я. Російські політики сподіваються на відновлення економіки
До відома:
Доходи Росії від експорту нафти досі перебувають на рівнях, близьких до мінімальних за останні два роки, незважаючи на зростання обсягів постачання.