Reuters проаналізував план Трампа для миру та реакцію України: які ключові розбіжності?

Українські та європейські посадовці в Лондоні презентували документ з вимогами щодо "мирного плану" Трампа у відповідь на пропозиції, які були передані посланцем Дональда Трампа, Стівом Віткоффом, європейським чиновникам раніше в Парижі. Агентство Reuters отримало доступ до обох документів і проаналізувало основні відмінності між ними.

Основні розбіжності в текстах стосуються порядку вирішення питань, пов'язаних із територією, зняттям санкцій з Росії, гарантіями безпеки та чисельністю збройних сил України, зазначає видання. Пропозиції Віткоффа включали визнання США де-юре контролю Росії над Кримом та визнання фактичного контролю Росії над територіями на півдні та сході України.

На відміну від цього, європейський та український документ пропонує відкласти обговорення територіальних питань до укладення угоди про припинення вогню, при цьому не передбачаючи визнання російського контролю над будь-якою українською територією. Що стосується довгострокової безпеки України, то у документі Віткоффа вказується, що Україна отримає "надійні гарантії безпеки" від європейських та інших союзних держав, але без нових деталей, зазначається, що Київ не планує вступати до НАТО.

Документ, представлений українсько-європейськими посадовцями, надає більше деталей. Він стверджує, що не буде жодних обмежень для українських військових чи союзників, які розміщують свої сили на території України, що, ймовірно, викличе негативну реакцію Москви. Також передбачаються надійні гарантії безпеки, зокрема від США, за допомогою "угоди, яка нагадує статтю 5 НАТО".

Пропозиції Віткоффа містять положення про скасування санкцій, введених щодо Росії з моменту анексії Криму у 2014 році. У контрпропозиціях йдеться про "постепенне послаблення санкцій після досягнення стійкого миру" з можливістю їх повторного введення у разі порушення Росією умов мирної угоди.

Європейсько-український документ містить також вимогу про фінансову компенсацію для України за шкоду, завдану війною, з російських активів за кордоном, які були заморожені. В "мирному плані" США лише зазначається, що Україні буде виплачена компенсація, без вказівки на джерела фінансування.

Раніше в ЗМІ з'являлися повідомлення про те, що "мирний план" Дональда Трампа включає визнання окупованого Криму частиною Росії та неофіційне визнання російського контролю над територіями, захопленими під час вторгнення 2022 року. Також в плані передбачається заборона на вступ України до НАТО та скасування санкцій проти РФ.

На зустрічі в Лондоні українські представники передали делегації США свій перелік вимог до мирного плану, серед яких ключовою є вимога про те, що окупований Крим не повинен визнаватися російським. У документі також підкреслюється, що Росії не можна дозволяти використати угоду для обмеження чисельності збройних сил або оборонно-промислової бази України.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.