У Москві викликає занепокоєння, що нова адміністрація США після підписання ресурсної угоди з Києвом може зайняти більш проукраїнську позицію, ніж раніше. Про це повідомляє The Washington Post (WP). Видання зазначає, що в перші місяці правління Дональда Трампа його політика виглядала більш схильною до захисту російських інтересів. Однак останнім часом тон заяв Вашингтона зазнав значних змін, і угода між Україною та США викликала особливе занепокоєння в Москві.
Тим часом російські депутати почали публічно критикувати угоду, називаючи її "ще одним кроком до колонізації України". Проте в кулуарах російської влади наростає тривога: покращення відносин між США та Україною може призвести до закриття можливостей для укладення вигідного для Кремля мирного договору.
"Ця угода погіршує ситуацію для Росії. Вона усунула одну з ключових причин напруженості між Трампом і Зеленським," – зазначив політолог Сергій Марков, близький до Кремля.
Хоча підписаний у середу документ є рамковим і не містить конкретних гарантій безпеки для України, Марков вважає, що він символічно демонструє, що "США беруть на себе певні зобов'язання щодо захисту України, ставши фактичними власниками ситуації".
WP додає, що раніше Росія, здавалося, мала перевагу в мирних переговорах, особливо після конфлікту між Зеленським і Трампом в Овальному кабінеті. Тепер російська еліта стурбована можливістю затягування війни на фоні зростаючих економічних проблем.
За словами неназваного російського чиновника, тиск на Путіна посилився: від нього очікують, що він принаймні почне приховано демонструвати готовність до поступок.
"Він усвідомлює, що має бути більш відкритим до співпраці. В іншому випадку законопроект, запропонований Гремом, може стати серйозним ударом," – сказав чиновник, маючи на увазі законопроект США про суттєві митні тарифи на імпорт товарів з країн, які купують російську нафту.
Чиновник зазначив, що в російській еліті триває суперечка між тими, хто вважає, що економічні проблеми є приводом для поступок США, і тими, хто вважає, що боротьба повинна продовжуватися, поки у Росії є військова перевага.
Сергій Марков вважає, що зближення США і України, зокрема укладена угода, підвищують ймовірність того, що Росія продовжить бойові дії, прагнучи вигідніших умов для миру.
"Якщо Росія досягне успіху на полі бою навесні, влітку чи восени, Захід може піти на поступки, а ймовірність мирної угоди зросте. Росія не може погодитися на перемир'я, яке надасть Україні час на переозброєння і нову мобілізацію," – зазначив він.
Російський експерт, близький до дипломатичних кіл, підкреслив, що небажання Кремля укладати мир у цей момент може привести до того, що нова влада США відновить військову допомогу Україні в колишньому масштабу.
"Якщо Трамп відчує, що його обманюють і затягують час, не пропонуючи вигідну угоду, він може посилити військову допомогу Україні," – сказав він.
Як раніше повідомляв УНІАН, на початку цього тижня була підписана міжурядова угода між Україною та США про спільні інвестиції в розвиток українських корисних копалин. Хоча документ не надає Україні військових гарантій, він не накладає на Київ зобов'язань за поставлену військову допомогу, як того хотів Трамп.
Газета The New York Times навіть розцінила цей документ як такий, що мимоволі прив'яже Трампа до України і зробить його зацікавленим у підтримці Києва.