Путін відкрив нову “ігрову арену” в Європі, – Politico

Поки увага Європи сосредоточена на Україні, напруженість на Західних Балканах зростає, і місцеві лідери стурбовані можливістю, що Володимир Путін скористається цією ситуацією. Як повідомляє Politico, британські чиновники характеризують Західні Балкани як "ще одну зони конфлікту". Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі підкреслив, що в умовах війни в Європі та впливу Росії на цей регіон ігнорувати проблеми Балкан означає недооцінювати небезпеку.

За словами Politico, експерти з міжнародних відносин та держслужбовці побоюються, що Кремль намагатиметься експлуатувати етнічні та релігійні суперечності на Балканах, щоб створити додаткові заворушення, які відповідатимуть інтересам Росії й можуть ускладнити ситуацію на кордонах ЄС. Один з британських чиновників наголосив на необхідності активності в регіоні і наявності "обмеженого вікна можливостей", поки балканські країни не втратять шанси на інтеграцію до ЄС.

Леммі вважає, що, незважаючи на відхилення від демократичних цінностей, тісні зв’язки з Росією і непізнавання Косова, Сербія все ж сподівається на вступ до ЄС. "Альтернативне бачення – це картина олігархії, корупції, жорсткого державного контролю та поліцейської держави", – відзначив він.

Згідно з Politico, Сербія надала свої боєприпаси Україні, але, водночас, є однією з небагатьох європейських країн, які не впровадили санкції проти Росії. Керівництво країни виражає бажання приєднатися до ЄС, але також підтримує активні зв'язки з Москвою і Китаєм. "Парадокс наливається в першу чергу", – підкреслив Леммі.

В інтерв'ю Politico президентка Косова Вьоса Османі зазначила, що Сербія втручалася у недавні загальні вибори в Косово. Вона також звинуватила "Сербсько-російський гуманітарний центр" на кордоні в тому, що він фактично є "шпигунським центром Росії", додавши, що Москва посилила свою діяльність з дезінформації на Західних Балканах з моменту вторгнення в Україну.

Османі попередила, що якщо Путін вийде з миротворчих переговорів з Україною, це може перетворити Балкани на "благодатний ґрунт" для подальшого ескалації конфлікту. Вона також офіційно підтвердила готовність Косова приєднатися до миротворчих сил в Україні, але висловила вимогу про укладення угоди з Британією, яка б включала двосторонню співпрацю у сфері безпеки та матеріально-технічного забезпечення.

Експерт аналітичного центру Henry Jackson Society Хелена Іванова застерегла, що ЄС не має права "втрачати" Сербію, бо це може призвести до серйозних проблем у всьому регіоні. "Це як хронічна хвороба, що прогресує повільно й непомітно. Це не проста рана, це як інфекція, що безперервно розвивається", – зазначила вона. "Росія не прагне стабільності на Балканах, бо це буде постійною проблемою для Заходу, і це влаштовує Москву".

Reuters також повідомляли про те, що Росія використовує косметику і секс-іграшки для маскування вибухових речовин з метою проведення диверсій. Після ряду вибухів на складах кур'єрських служб у Великій Британії, Німеччині та Польщі було виявлено групу, пов'язану з Росією, яка організовувала ці диверсії. Подушки, упаковані в косметичні набори та продукти, містили замасковані саморобні пристрої, які підвищували ефективність вибухів.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.