Попри міжнародні заклики до прямих мирних переговорів, які звучали з самого початку повномасштабного вторгнення, Кремль завжди відповідав рішучим "ні". Проте в понеділок російський президент Володимир Путін змінив своє ставлення і висловив готовність до двосторонніх переговорів з "київським режимом". "Останні коментарі Кремля справді знаменують першу готовність Путіна вести переговори з Україною після початку вторгнення в 2022 році," — зазначив дослідник Росії Вілл Кінгстон-Кокс з Міжнародної групи з вивчення безпеки у Вероні, повідомляє France24.
Експерт Джефф Гоун з Лондонської школи економіки підкреслив, що Путін завжди відмовлявся від прямих переговорів з президентом України Володимиром Зеленським, якого він безпідставно називає лідером "неонацистського режиму". Як йдеться в матеріалі, Кремль навіть поширював пропагандистські заяви, стверджуючи, що основна мета війни — це повалення українського уряду та запобігання "нацистським" загрозам.
Однак, як зазначили журналісти, зміна позиції російського президента не свідчить про зміну його думки щодо Зеленського. Називаючи уряд України "київським режимом", Путін зробив семантичний крок, щоб підкреслити, що не визнає легітимність уряду Зеленського, пояснив Гоун.
Видання вважає, що Путін може запропонувати обмін безпілотниками на мир, щоб продемонструвати американському президентові Дональду Трампу, що він готовий до конструктивних кроків на переговорах, оскільки Трамп пригрозив вийти з переговорного процесу. "Він хоче продемонструвати Трампу, що Росія відкрита до переговорів", — сказав Стівен Голл, політолог з Університету Бата, який спеціалізується на російських питаннях.
Військові реалії свідчать про те, що окупанти все ще намагаються поступово завоювати території. "Україна наразі не перебуває у найкращому становищі”, — зауважив Гоун, підкресливши, що швидше за все, Росія намагатиметься використати свою військову перевагу, а не йти на поступки.
Видання підкреслює, що Москва вже продемонструвала, що не відчуває зобов'язань дотримуватися своїх обіцянок. Відкинувши пропозицію США та України про безумовне припинення вогню, Путін оголосив про несподіване великоднє перемир'я, яке незабаром було порушене, зокрема в неділю зафіксували 59 випадків обстрілів.
Водночас експерти допускають, що Росія може бути готова до діалогу з Україною. "Вони прагнуть отримати певний контроль над ситуацією, адже передача мирних переговорів виключно США може мати негативні наслідки для більш консервативних і націоналістичних кіл," — роз'яснив Кінгстон-Кокс.
Щодо зміни позиції Путіна, Голл зауважив, що Зеленський намагається уникнути переговорів і що відстоювання цієї позиції може створити труднощі на міжнародній арені. "Якщо він продовжить стверджувати, що не сяде за стіл переговорів з росіянами, Трампу буде легко стверджувати: "Ось, ви не хочете миру", — констатував він.
Гоун зазначив, що деякі з запропонованих компромісів не прийнятні для Києва. "Україна ніколи не погодиться на угоду, яка надасть Росії частковий контроль над Донбасом і Кримом", — зазначив він.
Зеленський неодноразово підкреслював своє бажання досягти 30-денного припинення вогню і рішуче виступає проти багатьох умов, викладених у пропозиції США. "Путін зможе заявити, що він хоч якось спробував," — підкреслив Голл.
Є й інша причина зміни позиції Путіна: "Міжнародний порядок втомився від війни. Росія не хоче залишитися державою-ізгоєм," — додав Кінгстон-Кокс. Якщо Кремль вважатиме себе готовим до переговорів, то, у разі відмови України, зможе представити себе миротворцем.
Наразі малоймовірно, що мирні ініціативи Путіна будуть сприйняті всерйоз у Європі, але "послання можуть бути почуті в таких країнах, як Китай чи Індія," — зазначив Кінгстон-Кокс.
Учора Зеленський виступив у Лондоні, наголосивши на важливості мирних переговорів та нагадав про застереження колишнього державного секретаря США, де Вашингтон пообіцяв не визнавати претензії Кремля на окуповані території.