Новина про наміри Росії розмістити свої літаки в Індонезії, хоть і була пізніше спростована, викликає серйозну загрозу, яку адміністрація Дональда Трампа не може залишити без уваги, зазначає оглядач The Wall Street Journal Грег Шерідан. "По-перше, США навряд чи зможуть виграти стратегічне, військове, економічне чи технологічне змагання з Китаєм, якщо не матимуть сильної позиції в Південно-Східній Азії. По-друге, альянс між Китаєм і Росією сьогодні надзвичайно міцний і стає все більш глобальним", – йдеться у статті.
Індонезія, найбільша країна Південно-Східної Азії за населенням, поступається лише Індості, Китаю і США. Як і Індія, вона є стратегічно найменш вибірковою країною – підписала оборонну угоду з Австралією, при цьому Росія є її головним постачальником озброєнь, відзначає WSJ.
Одночасно лідер Китаю Сі Цзіньпін здійснив турне В'єтнамом, Малайзією та Камбоджею, прагнучи посилити військову присутність та вплив у всьому регіоні. При цьому американська та австралійська розвідка вважає, що Пекін має намір створити військову базу в південній частині Тихого океану.
Присутність Китаю, підкріплена Росією, становить загрозу для сил США в регіоні та підвищує можливості Пекіна залякувати, примушувати та впливати на інші країни. Для американських союзників, таких як Австралія, це є поганою новиною, так само як і для самих США, підкреслює видання: "Індонезія – найбільша країна в цьому регіоні, і її вплив має велике значення. Для Вашингтона втратити цей вплив було б трагедією, нераціонально та небезпечно. Але це зробило б Росію і Китай дуже щасливими".
Цього місяця з’явилася інформація про те, що Росія звернулася до Індонезії з проханням про розміщення своїх стратегічних військових літаків на авіабазі Манухуа на острові Біак у провінції Папуа, приблизно за 1300-1400 кілометрів від австралійського Дарвіна. За даними ЗМІ, Москва подала цей запит одразу після зустрічі міністрів оборони Сергія Шойгу та Сджафрі Джамсоеддіна.