Путін і Сі обігрують Трампа його власним “мистецтвом домовленостей”, – колишній чиновник Пентагону.

Російський лідер Володимир Путін та голова Китаю Сі Цзіньпін використовують проти президента США Дональда Трампа його ж власну "стратегію угоди". Про це пише у своїй статті для The Hill політолог Джозеф Боско, колишній директор з питань Китаю при міністрі оборони США у 2005-2006 роках. Трамп обґрунтовує свою агресивну тарифну політику, звинувачуючи економічних партнерів та союзників США у жадобі та експлуатації.

"Чесно кажучи, іноді друг може бути гіршим за ворога", – зазначив він, проголошуючи "День визволення" минулого тижня. Раніше Трамп також заявляв, що "Європейський Союз був створений, щоб наживатися на США".

Проте Трамп не покладає відповідальність за значний торговельний дефіцит на іноземні уряди. Він вважає "дурними" та "слабкими" своїх попередників, переважно демократів, і навіть республіканців, які, на його думку, не виправдали свою назву. Вони дозволили досвідченим іноземним переговірникам здобути перевагу.

У своїй книзі "Мистецтво угоди" (1987), написаній разом з Тоні Шварцем, Трамп описує свою методику переговорів — займати радикальні початкові позиції, щоб потім укласти угоду за вигіднішими умовами, створюючи ілюзію поступок.

Трамп розглядає своїх союзників як споживачів американських ресурсів, особливо в плані безпеки. Його віце-президент Джей Ді Венс відзначив це ставлення в одному з витоків у Signal, де написав: "Я просто ненавиджу знову рятувати Європу".

Натомість стиль переговорів Трампа кардинально змінюється у стосунках з противниками США. Під час свого першого терміну він називав Сі Цзіньпіна своїм другом і, навіть після пандемії, яка вразила американську економіку, продовжував стверджувати, що довіряє китайському лідеру.

Яскраво видно подвійний підхід Трампа в зовнішній політиці на прикладі війни в Україні. Він закликав до негайного припинення бойових дій, ще до того, як було досягнуто перемир’я, вважаючи, що Захід і Україна несуть відповідальність за загострення конфлікту. Разом із Венсом він критикував Володимира Зеленського за відмову від ультимативної пропозиції без гарантій безпеки. Після цього Трамп зупинив військову та розвідувальну допомогу Україні.

Коли Зеленського примусили погодитися на угоду, Трамп в односторонньому порядку змінив умови на ще більш обтяжливі, що виглядало як покарання за попередню відмову.

Путін скористався цим на свою користь. Він заявив, що "в принципі" погоджується на перемир’я, відклавши обговорення деталей на невизначений термін, у той же час продовжуючи атаки на цивільне населення України та розширюючи свої територіальні вимоги. Крім того, Путін подарував Трампу портрет, підкреслюючи його імідж "сильного переговірника".

Боско зазначає, що це привернуло увагу Сі Цзіньпіна, який спостерігає за маневрами Трампа й готується до нової геополітичної гри. Китай вже активізував військові навчання біля Тайваню – ще до того, як Трамп публічно зневажив суверенітетом України.

Наступним кроком Сі стане підтримка ілюзії взаємної симпатії та активне поширення дезінформації щодо статусу Тайваню, зокрема в контексті дипломатії епохи Ніксона та Кіссінджера. Згодом Китай може вирішити реально захопити острів, як, наприклад, Кіньмен-Кумой, або ж запровадити економічну блокаду. У відповідь, Пекін може погрожувати ядерною війною, а Сі – запропонувати провести переговори з "другом" Трампом для запобігання катастрофі.

Тайвань ризикує опинитися у подібній ізольованій ситуації, у якій нині перебуває Україна під впливом Трампа. Запобігти цьому можливо лише в разі, якщо Трамп відкрито і безсумнівно заявить про готовність США захищати Тайвань, поклавши відповідальність за запобігання війні на Китай.

Президент США Дональд Трамп оголосив про введення безпрецедентних мит на товари з інших країн, зокрема 25% мита на всі іноземні автомобілі та запчастини. У відповідь Пекін запровадив додаткові 34% мит на імпорт зі США, що викликало агресивну реакцію з боку Трампа. Президент США в ультимативній формі пригрозив Китаю додатковими 50%-вими митами, якщо країна не скасує свої 34%-ті мита.

Китай у свою чергу заявив, що "боротиметься до кінця", якщо США реалізують загрозливе підвищення мит. Щодо Росії ж митні заходи не були запроваджені.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.