Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос зазначила, що Європейський Союз має намір вести діалог з Угорщиною, щоб не допустити блокування вступу України до ЄС. Про це вона повідомила в інтерв’ю Радіо Свобода. Кос вірить, що вже цього року Україні вдасться відкрити шість нових переговорних кластерів.
Єврокомісія ще в березні 2025 року підкреслила, що Україна готова відкрити свій перший переговорний кластер для членства в ЄС. Однак, Угорщина заблокувала це, висунувши вимогу щодо повернення українського законодавства про національні меншини до версії 2017 року.
«Україна зробила багато – я можу це стверджувати, спираючись на власний досвід, оскільки сприяла диалогу між Угорщиною та Україною. Було безліч питань, і Україна готова виконати всі вимоги. Проте цього не достатньо для Угорщини. Тепер необхідно знайти спосіб переконати угорську сторону дати зелене світло для відкриття першого кластеру», – відзначила єврокомісарка.
Вона підкреслила, що «діалог із угорцями є важливим, оскільки він завжди приносить результати». Як приклад цього вона навела рішення про надання Україні статусу кандидата, проти якого Угорщина не заперечувала у грудні 2023 року, хоча й не голосувала «за». Олаф Шольц, канцлер Німеччини, під час саміту, на якому ухвалювалося це рішення, попросив угорського прем’єра Віктора Орбана вийти на каву.
«Угорщина не заперечувала. Ми сподіваємося на це», – нагадала про цю ситуацію Кос.
Крім того, єврокомісарка зазначила, що необхідно дочекатися результатів громадського опитування в Угорщині стосовно ставлення угорців до членства України в ЄС.
Водночас Кос акцентувала на тому, що важливою буде реакція інших країн, якщо Угорщина продовжить блокувати процес. «Ми не можемо діяти за старими правилами розширення, зважаючи на нові геополітичні реалії», – підкреслила вона, додавши, що нинішні методи розширення ЄС не змінювались за останні 30 років, і безпекові виклики вимагають адаптації.
Кос вважає, що війна Росії проти України суттєво змінила сам процес розширення: «Ми, так чи інакше, повертаємося до основних принципів створення ЄС – забезпечення миру, свободи та процвітання, і сьогодні ми можемо додати ще й безпеку».
Вона впевнена, що питання членства України в ЄС не підлягає сумнівам і відповідна ідея має «значну підтримку» серед країн-членів ЄС. «Звичайно, існують деякі питання, які потрібно вирішити, зокрема, щодо національних меншин, але загалом підтримка членства України в ЄС велика», – резюмувала єврокомісарка.
Офіційний Будапешт виступив проти вступу України до ЄС після термінової зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі, відмовившись підтримати спільну заяву про допомогу Україні. Згодом Орбан висунув 12 умов для Брюсселя, серед яких «заборона неприродного виховання дітей» і «депортація агентів Сороса».
Орбан і його підлеглі, зокрема міністр закордонних справ Петер Сійярто, відомі своєю підтримкою Москви та тісною співпрацею з Володимиром Путіним і Олександром Лукашенком. Президент України Володимир Зеленський раніше зазначав, що лише Угорщина блокує вступ України до ЄС серед усіх країн-членів.