Китай активно розвиває новий військовий комплекс, який може виявитися більшим, ніж Пентагон – найбільша офісна будівля у світі. Цей комплекс, що неофіційно отримав назву "Військове місто Пекіна", розташовується всього за кілька кілометрів на південний захід від столиці Китаю, згідно з повідомленнями Business Insider. Хоча навколо об’єкта немає видно військових сил, американська розвідка вважає, що це місце може стати новим командним центром у разі військового конфлікту та також виконувати роль ядерного укриття. Це відбувається на фоні швидкого зростання китайського ядерного арсеналу, який протягом наступних десяти років може зрівнятися з американським.
Зростаюча військова активність Китаю в Східно- та Південно-Китайському морях, зокрема поблизу Тайваню, Японії та Філіппін, змушує США посилювати свій вплив в Індо-Тихоокеанському регіоні. Вашингтон проводить спільні військові навчання з союзниками, готуючи їх до спільних дій у разі загрози.
У відповідь на це Китай збільшив кількість військово-морських та повітряних операцій біля Тайваню. Американські військові вважають, що ці маневри мають більше характеру "репетицій", аніж навчань, щодо потенційної агресії до острова. У цю ситуацію Тайвань посилює свою оборону, адже Пекін вважає демократичний острів частиною своїх територій.
Про будівництво нового комплексу вперше стало відомо з матеріалів Financial Times у січні 2024 року. Супутникові знімки показали територію довжиною майже 4 км. У лютому 2022 року ця ділянка виглядала звичайною житловою зоною поблизу водосховища Чунцин. Натомість до лютого 2023 року багато житлових будівель були знесені, і розпочалася підготовка до масштабного будівництва.
До червня 2024 року на зазначеній ділянці були створені нові дороги, тунелі та під'їзди до головної будівлі, де, ймовірно, розміститься центральна частина комплексу. Інформації про будівництво на офіційних урядових сайтах Китаю немає. Посольство Китаю також повідомило, що не володіє даними про цей новий об’єкт. Доступ до території суворо контрольований, з встановленими знаками, що забороняють використання дронів та фото- та відеозйомку; пішохідні стежки закриті, а один з контрольно-пропускних пунктів блокує доступ до задньої частини території.
Брейді Афрік, заступник директора зі зв’язків зі ЗМІ та формування даних в Американському інституті підприємництва, опублікував у X серію супутникових зображень, які ілюструють швидкість будівництва за рік. Колишній високопоставлений співробітник американської розвідки зазначив у коментарі до Financial Times, що новий комплекс має потенціал замінити штаб-квартиру в Western Hills, зведену ще за часів холодної війни: "Розмір, масштаб, а також частково заглиблені особливості нового об’єкта вказують на те, що він стане ключовим військовим командним центром".
Центр може слугувати надійним укриттям для китайського керівництва у разі конфлікту, забезпечуючи "вищий рівень захисту від американських боєприпасів, здатних знищувати бункери". Екс-аналітик Національного геопросторового розвідувального агентства США Ренні Бабіарц зауважив, що супутникові знімки демонструють близько 100 кранів, що працюють над підземними спорудами.
Дослідник з Китаю також додав до коментаря Financial Times: "Цей комплекс, майже в 10 разів більший за Пентагон, відображає амбіції Сі Цзіньпіна перевершити США. Ця фортеця створюється з єдиною метою – бути бункером на випадок кінця світу для дедалі потужнішої армії Китаю".
Цей новий об’єкт стає черговим етапом в рамках масштабної військової модернізації Китаю, яку Народно-визвольна армія планує завершити до 2027 року. На середину 2024 року, за даними Пентагону, Китай має понад 600 розгорнутих ядерних боєголовок, і очікується, що до 2035 року ця кількість зросте до 1500 – майже до рівня США.
Як повідомлялося раніше, Китай швидко нарощує свій військовий потенціал у космосі, щоб мати можливість знищити американські супутники на початку конфлікту. За останні десять років китайська активність у космосі зросла на 620%. Також йшлося про те, що торговельна війна, розпочата Дональдом Трампом з Китаєм, може стати одним із ймовірних сценаріїв початку військового конфлікту між цими державами. Спори через митні бар'єри можуть перерости у протистояння в інших сферах, зокрема дипломатичній та військовій.