Країни ЄС створюють фонд кредитування для озброєння

Держави-члени Європейського Союзу домовилися про створення оборонного кредитного фонду на 150 мільярдів євро, джерелом якого стане спільний бюджет ЄС.

Про це поінформував УНІАН, посилаючись на видання Financial Times.

На думку FT, це рішення стало "вагомим зрушенням для Брюсселя у контексті війни Росії проти України, а також у відповідь на вимоги до Європи від президента США Дональда Трампа щодо збільшення витрат на оборону".

Реалізація цього фонду дозволить країнам ЄС брати позики у Брюсселя для фінансування спільних закупівель зброї та військової техніки. Пропозицію щодо цього механізму Європейська комісія внесла на початку року з метою швидшої модернізації європейських збройних сил.

Як заявили троє посадовців, після тривалих обговорень деталей використання фонду ініціатива отримала політичне погодження вранці в понеділок, 19 травня. Офіційне затвердження планують здійснити в середу, 21 травня, запевнили чиновники.

Після розгортання повномасштабної агресії РФ проти України у 2022 році декілька держав НАТО активізували зусилля задля досягнення або перевищення стандарту Альянсу щодо витрат на оборону у розмірі мінімум 2% ВВП.

Водночас, Дональд Трамп, повернувшись до Білого дому, закликав європейські країни посилити внесок у НАТО та попередив про можливу відмову США від оборонних гарантій на європейському континенті.

Вартість заміни американської військової техніки та персоналу для Європи оцінюється приблизно в один трильйон доларів за 25 років, включаючи одноразові закупівлі від 226 до 344 мільярдів доларів, а також додаткові витрати на обслуговування, утримання та логістику.

Додамо:

Раніше повідомлялося, що Україна та Європейський Союз підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері співробітництва в оборонній промисловості. Документ передбачає спільне сприяння розвитку українського оборонного комплексу і учасників ASD.

Сторони погодилися поглиблювати співпрацю та партнерські відносини між українськими оборонними компаніями та учасниками ASD, а також сприяти інтеграції українських підприємств до промислових консорціумів у рамках європейських програм, таких як Європейський оборонний фонд чи програма «Горизонт Європа».

Раніше стало відомо, що Данило Гетманцев, очільник парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, вважає, що для зміцнення оборонно-промислового сектору України важливо ухвалити збалансоване і мотивоване рішення уряду щодо дозволу на експорт зброї українського виробництва.

На його переконання, ухвалення такого рішення Кабінетом міністрів стане вагомою підтримкою для вітчизняних виробників озброєння. Для розвитку цього напрямку економіки потрібно створити спеціальні юридичні та податкові умови, якими зможуть скористатися українські оборонні підприємства.

Також було акцентовано, що ЄС додатково спрямує 900 мільйонів євро на придбання озброєння для України шляхом використання непередбачених прибутків із заморожених російських активів.

«Упродовж наступних двох тижнів ми виділимо ще 900 мільйонів євро на закупівлю зброї та боєприпасів для України, і всі ці кошти надійдуть завдяки доходам від заморожених активів Росії», — заявив заступник генсека Європейської служби зовнішніх справ Чарльз Фріс.

Раніше у Мінекономіки повідомили, що Україна отримала черговий транш від ЄС за програмою Ukraine Facility у розмірі 3,5 мільярда євро. Це перша сума фінансової допомоги, яку Україна одержала у 2025 році.

З отриманих 3,5 мільярда євро: 3,1 мільярда складають пільгові кредити, а 400 мільйонів — гранти. Кошти будуть спрямовані на покриття державних витрат.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.