Greenpeace застерігає про можливий запуск Росією захопленої Запорізької АЕС

Згідно з повідомленням неурядової організації Greenpeace Ukraine від 27 травня, інженерні підрозділи РФ прокладають нову лінію електропередач до окупованої Запорізької АЕС.

Активісти, вивчивши супутникові світлини, запевняють, що будівельні роботи проводяться на окупованих територіях, розташованих західніше від Бердянська та північніше Маріуполя:

«За станом на 23 травня 2025 року встановлено опори вздовж 90 км траси. За новими знімками з супутника від Greenpeace, між 11 та 22 травня 2025 року змонтовано 15 стійок та прокладено понад 5 км кабелю від східного краю селища Тополине на північ від Маріуполя. Імовірно, до кінця травня спорудження лінії перетне Кальчицьке водосховище.»

Читайте також: «Енергоатом» повідомляє про 13 співробітників Запорізької АЕС, які перебувають у заручниках, і досі відсутні відомості про долю трьох з них.

За словами Greenpeace, до лютого 2025 року на супутникових кадрах не було ознак початку монтажу. Активісти припускають, що західний відтинок лінії пролягатиме ще приблизно 100 км до Мелітополя під окупаційним контролем з підключенням до 330 кВ підстанції, а на сході вона буде спрямована до 750/330 кВ підстанції на півночі Маріуполя.

Від січня 2024 року Український офіс Greenpeace попереджав про ризики, пов’язані з можливим відновленням роботи ЗАЕС за участі РФ. Окрім того, організація аналізує ймовірний вплив місії МАГАТЕ на сприяння можливим протиправним діям «Росатома».

«Ґрінпіс» звертає увагу на заяву голови «Росатома» Олексія Ліхачова, виголошену 21 травня в Раді Федерації РФ: «Всі налаштовані відновити роботу станції», при цьому стратегія виведення ЗАЕС на повне навантаження перебуває на стадії міжвідомчого узгодження.

Екологи застерігають про можливі загрози ядерній безпеці у разі пуску реакторів на станції:

  • після три­річного перебування під окупацією обладнання ЗАЕС перебуває в значному зношеному стані
  • відсутня необхідна кількість кваліфікованого персоналу для технічного обслуговування
  • станція має лише одну зовнішню лінію без альтернативних резервних підключень
  • переривання циркуляції охолоджувальної води може спричинити перегрів і пошкодження активної зони реактора
  • у разі аварії можливі масштабні наслідки за межами майданчика, зокрема радіоактивне забруднення

«Росатом» не здатен гарантувати ядерну безпеку під час відновлення роботи реакторів ЗАЕС. Ми неодноразово зверталися до генерального директора МАГАТЕ з проханням довести ці занепокоєння до керівництва РФ. МАГАТЕ не повинно жодним чином сприяти незаконним підготовчим діям з перезапуску реакторів Запорізької АЕС», – підкреслив ядерний експерт Greenpeace Ukraine Ян Ванде Путте.

Наразі МАГАТЕ та Міністерство енергетики України утримуються від офіційних заяв стосовно оприлюдненого повідомлення організації.

ДП «Енергоатом» закликав російську сторону передати Запорізьку АЕС законному оператору та вивести свої війська зі станції, щоб відновити ядерну та радіаційну безпеку в усій Європі.

Запорізька АЕС є найбільшою ядерною електростанцією в Європі. На початку березня 2022 року російські війська окупували місто Енергодар та розташовану поруч станцію.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.