Питання щодо подальшого правового статусу українських біженців у країнах Європейського Союзу можуть бути обговорені на червневому засіданні міністрів внутрішніх справ ЄС. Таку заяву зробив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським 5 травня. Фіала зазначив, що «захист біженців в ЄС продовжує діяти до березня 2026 року, але ми не можемо відкладати рішення до останнього моменту. Тривалі дискусії ведуться, але найбільш важлива розмова відбудеться в червні, коли проходитиме засідання Ради міністрів внутрішніх справ, в якому братиме участь міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан. Сподіваюся, на цьому засіданні буде сформульована європейська позиція та запропоноване вирішення питання. Ми завжди наголошуємо, що пропозиції залежатимуть від нинішньої ситуації, але не забуваємо про важливість визначення плану після березня 2026 року».
Чеський прем’єр підкреслив, що Чехія прийняла найбільшу кількість українських біженців на душу населення та успішно інтегрувала частину з них в економіку. За словами Фіали, на сьогодні 160 тисяч українських біженців мають роботу в Чехії.
Відбулось також підписання Спільної декларації про створення Центру єдності (Unity Hub) України в Чехії, на якому були присутні Зеленський і Фіала. У документі, який підписали віцепрем’єр-міністр України Олексій Чернишов та перший віцепрем’єр і міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан, зазначено, що центр створюється для підтримки українців, які проживають у Чехії, а також для сприяння поверненню українських громадян на батьківщину.
Цей заклад забезпечить інформаційно-консультаційні послуги з питань тимчасового захисту, повернення та реінтеграції, а також освітні та культурні послуги. Крім того, Unity Hub стане платформою для професійного розвитку українців, зокрема буде надано підтримку у пошуку роботи.
За даними пресслужби президента, у Чехії наразі проживає близько 600 тисяч українців, з яких 390 тисяч мають статус тимчасового захисту. Спільні декларації про створення центрів єдності України також були підписані з Іспанією, Німеччиною і Францією. Загалом по Європі близько 4,3 мільйона біженців з України отримали статус тимчасового захисту в країнах ЄС.