Ціна миру перевищує вартість війни: експерт пояснив 7 аспектів, які Трамп не враховує у стосунках з Путіним

Для російського диктатора Володимира Путіна вартість мирних переговорів перевищує ціну війни. Є щонайменше сім ключових аспектів, які американський президент Дональд Трамп не усвідомлює, намагаючись укласти угоду з Путіним щодо закінчення конфлікту в Україні. Як зазначає старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва і політолог Леон Арон у статті для Politico, Путін повинен прагнути миру в Україні. Російська армія зазнала величезних втрат — близько 700 000 убитих і поранених, а щоденні втрати становлять до тисячі військових. Економіка демонструє ознаки спаду, ціни на основні продукти харчування стрімко зростають.

Трамп фактично спростив Путіну шлях до переговорів: він робив превентивні поступки, повторював кремлівську пропаганду, погоджувався з тим, що вторгнення стало відповіддю на прагнення України до НАТО, закликав Київ відмовитися від окупованих територій, ставив під сумнів легітимність президента Володимира Зеленського і блокував можливість залучення європейських миротворців через відмову США гарантувати їм захист.

Але Путін не має наміру поспішати до угоди. Причина, чому він уникає миру, не є новою. Трамп і його команда не розуміють очевидного: Путін не зацікавлений у переговорах. Це традиційна помилка американців: недостатнє знання російських реалій, перебільшена впевненість у своїй харизмі та невміння зрозуміти природу авторитарних режимів. У цьому аспекті Трамп перевершує своїх попередників.

1. Війна легітимізує диктатуру.

Після 2012 року Путін змінив джерело підтримки — це стало мілітаризоване патріотизм. Без ворога немає виправдання репресіям і мобілізації.

2. Путіну важливі символи військової сили.

Імідж "верховного головнокомандувача" у стилі Сталіна, з формами, уніформами та нагородами — це те, чого він бажає. Мир не відповідає цьому образу.

3. Війна підтримує економіку.

Після 2022 року вся економічна система зосереджена на війні. Споживачі вже відчувають наслідки: хліб, м'ясо та макарони подорожчали вдвічі, а ціна на картоплю також подвоїлася. ВВП зросте всього на 1,4–1,6%, а облікова ставка Центробанку становитиме 21%.

4. Завершення війни може спровокувати соціальне невдоволення.

Соціальні пільги, бонуси та підвищені виплати сім'ям загиблих можуть бути скасовані. Регіони, які виграли в ході війни, можуть зазнати суттєвих втрат.

5. Будь-яка зміна — це ризик для авторитарного режиму.

Навіть позитивні зміни, такі як закінчення війни, можуть призвести до дестабілізації системи. Авторитаризму не властива адаптивність.

6. Путін має схильність до ризиків.

Чим більше Трамп намагається спонукати його до миру, тим більше Путін вимагатиме поступок. Це стратегія ведення переговорів Путіна, зазначає політолог.

7. Путіну потрібна перемога, а не компроміс.

Перемога для Кремля є єдиним способом виправдати жертви. В іншому разі йому знадобляться репресії, щоб стримати соціальне невдоволення.

Після приходу до влади Трамп почав шукати шляхи до закінчення війни в Україні і водночас прагнув налагодити відносини з Москвою. Однак, обіцяні 24 години для завершення війни в Україні не справдилися, і тепер він сподівається зробити це за 100 днів. Проте щось пішло не так, і тепер Трамп висловлює своє невдоволення щодо Путіна.

11 квітня, розчарований ситуацією, Трамп встановив жорсткі терміни для Путіна щодо України. За інформацією медіа, кілька старших радників президента Трампа, таких як Марко Рубіо та Кіт Келлог, радять йому більш скептично ставитися до намірів Кремля завершити війну проти України.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.