Угода між Україною та США у сфері корисних копалин демонструє, наскільки президент Дональд Трамп зацікавлений у досягненні стабільного миру, зазначила речниця Білого дому Керолайн Левітт. «Ми підписали історичну угоду про заснування інвестиційного фонду для відновлення України. Це унікальне економічне партнерство, яке сприятиме відбудові та довгостроковому успіху України, принесе вигоду як США, так і Україні», – заявила вона під час брифінгу. Левітт підкреслила, що це співробітництво є свідченням економічного інтересу Вашингтона у забезпеченні «мирного та суверенного майбутнього для України».
«Президент Трамп з самого початку чітко висловив своє бажання, щоб насильство в цій жорстокій війні припинилося. Ця угода демонструє, як глибоко президент зацікавлений у справжньому досягненні миру», – додала Левітт.
30 квітня Україна та США підписали угоду про економічне партнерство та створення Інвестиційного фонду відновлення. Міністр економіки України Юлія Свириденко зазначила, що угода передбачає, що повні права власності та контроль залишаються за Україною, фонд буде сформовано на основі паритету 50/50, без боргових зобов'язань з боку України перед США, а також не змінить можливостей України щодо вступу до Євросоюзу. Фонд буде заповнюватися виключно за рахунок нових ліцензій.
Міністр фінансів США Скотт Бессент підкреслив, що ця угода «чітко демонструє» Росії, що адміністрація Трампа займає позицію на користь мирного процесу, зосередженого на створенні вільної, суверенної та процвітаючої України в довгостроковій перспективі.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль раніше анонсував, що уряд планує провести консультації 1 травня з головами фракцій, групами та керівництвом Верховної Ради стосовно ратифікації угоди зі США.
Президент Трамп просував цю угоду з початку свого другого терміну в січні. Обидві сторони були готові підписати угоду щодо природних ресурсів у лютому, але підписання було відкладено після конфлікту під час зустрічі Трампа з президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
США прагнуть отримати доступ до понад 20 видів сировини, які мають стратегічне значення для їхніх інтересів. Серед таких ресурсів – родовища титану, що використовується для виготовлення літакових крил та інших аерокосмічних виробів, а також урану, що застосовується в ядерній енергетиці, медичному обладнанні та зброї. Україні також належать родовища літію, графіту та марганцю, які використовуються в акумуляторах для електромобілів.