Зростаюча конкуренція зі США витісняє українську кукурудзу з світових ринків

Ціни закупівлі на кукурудзу українського виробництва продовжують падати, що зумовлено обмеженим попитом, падінням вартості пшениці й конкурентною боротьбою із дешевим американським зерном.

Про це інформує AgroReview.

Станом на сьогодні експортні ціни на українську кукурудзу перебувають на рівні 225-228 доларів за тонну. Водночас у портах ціна кормової пшениці впала до 210-214 доларів за тонну. Окремі експортери все ще тримають вищі котирування, щоб вчасно виконати існуючі контракти до кінця травня чи початку червня, зауважує AgroReview.

"Великі міжнародні трейдери на деякий час призупинили закупівлю української кукурудзи і чекають укладання нових угод на експорт. На цьому тлі зростає пропозиція американської та південноамериканської кукурудзи за нижчими цінами. Наприклад, протягом тижня 8–15 травня відвантаження із США зросли на 32,2% (до 1,72 млн т), причому 566 тисяч тонн спрямували до Мексики, адже покупці прагнуть завершити закупівлі до закінчення 90-денної відстрочки американських експортних мит", — йдеться у повідомленні.

З початку сезону США вже експортували 45,543 млн тонн кукурудзи — це на 29,2% більше, ніж за аналогічний період торік. Щоб досягнути прогнозу USDA у 66 млн тонн, необхідно експортувати щотижня не менше 1,5 млн тонн, однак це ускладнює очікуване зростання відвантажень кукурудзи з Бразилії та Аргентини від липня.

На фоні стабільного попиту на світовому ринку липневі ф'ючерси на кукурудзу в Чикаго зросли на 0,9% — до 176,2 $/т, а грудневі — на 1,4%, досягнувши 173,9 $/т, оскільки американське зерно залишається найбільш доступним серед основних експортерів.

Відповідно до даних Crop Progress, станом на 18 травня у США посіви кукурудзи охопили 78% площ (у минулому році — 67%), а сходи з’явилися вже на 50% площ (середньостатистичний показник — 40%).

"У травні 2025 року Україна відправила на експорт лише 1,26 млн т кукурудзи (у травні минулого року — 2,36 млн т), а з початку поточного сезону — 19,8 млн т. Це помітно менше за минулорічні 25,26 млн т, однак до завершення маркетингового року країна може досягти прогнозу USDA у 22 млн т", — зазначає видання.

Весняна посівна кампания-2024 триває: вже засіяно 3,5 млн га кукурудзи, що складає 87% від запланованої площі (минулого року на цю дату — 3,6 млн га). Завдяки значним дощам і привабливим цінам площі під кукурудзою можуть навіть перевищити запланований показник.

Очікується, що внаслідок розширення посівних площ та сприятливої погоди на початку червня ціни на українську кукурудзу можуть знизитися до 215-220 доларів за тонну з доставкою у порт, враховуючи чинний рівень цін 244–246 доларів за тонну у міжнародних тендерах із відвантаженням на ринки Азії у липні-серпні.

Нагадування:

Раніше повідомлялося, що Україна вже четвертий рік поспіль нарощує експорт насіння вітчизняної та іноземної селекції зернових і олійних культур. За 2024 рік експорт насіння досягнув 122,6 мільйона доларів, що на 2,6% вище у порівнянні з попереднім роком.

У структурі експорту насіння зернових і олійних з України найбільшу частку традиційно займає кукурудза — 96,5%. При цьому вже третій рік війни поспіль експорт гібридного насіння кукурудзи перевищує імпорт.

Раніше також повідомлялося, що після завершення так званого «економічного безвізу» змінені умови торгівлі з ЄС можуть щороку обходитись Україні до 3,5 мільярда євро. За словами голови фінансового комітету парламенту Данила Гетманцева, розглядаються два основні варіанти квотування окремих позицій, серед яких пропонується розподілення річної безмитної квоти на 12 частин по місяцях.

«За словами інсайдерів, найбільше постраждають виробники кукурудзи: річну квоту зменшать до 650 тисяч тонн (для порівняння: торік експорт до ЄС становив понад 14 мільйонів тонн, а безмитна квота на рік — майже 11,2 мільйона тонн, за п'ять місяців — 4,7 мільйона тонн). Це означає, що можливості вести безмитну торгівлю практично не залишиться», — підкреслив народний депутат.

Comments (0)
Add Comment