Є ризик повторного вторгнення: як охороняють культурні скарби на півдні

«Ми насправді не знали, що робити, куди бігти, що рятувати, що ховати» «Якщо відбувається «прильот» і музейні експонати наразі в цьому залі, їх потрібно насамперед евакуювати».

«У нас складна безпекова ситуація, тому евакуація проходила і проходить в дуже непростих умовах».

Коаліція діячів культури звернулася до Міністерства культури та стратегічних комунікацій з вимогою терміново евакуювати об'єкти культурної спадщини з прифронтових територій, а також тих областей, які піддаються загрозі внаслідок російської агресії. Експерти зазначають, що на початок року було евакуйовано менше ніж 10% державного музейного фонду. Натомість понад 3 мільйони цінних предметів залишаються у небезпечних зонах. Вони підкреслили, що наступальні дії Росії, масовані бомбардування та можливі бойові дії можуть призвести до втрати культурної спадщини України, зокрема у Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській областях та інших.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов'я» вирішив дослідити це питання:

У відповіді на заклик діячів культури Міністерство культури та стратегічних комунікацій України повідомило, що на кінець лютого:

…були проведені евакуаційні заходи в 59 культуральних закладах у прифронтових областях. Звідти вивезли понад 540 тисяч музейних предметів державного фонду.

У міністерстві наголосили, що відповідальними за збереження та евакуацію культурних цінностей є обласні військові адміністрації, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств та установ. Евакуація проводиться у тісній співпраці з міністерством.

Директорка департаменту гуманітарної політики Херсонської ОВА Віолетта Царькова повідомила «Новинам Приазов'я», що після звільнення правобережної частини регіону понад 150 тисяч музейних предметів були евакуйовані за межі області.

«У двох наших обласних музеях почалася робота з тимчасового переміщення – евакуація в безпечні зони поза Херсонською областю. Це музейні експонати державного фонду, які залишилися після пограбувань окупаційними військами двох обласних музеїв. Також з огляду на погіршення безпекової ситуації в деокупованих населених пунктах, музейні предмети з трьох музеїв Херсонщини, які постійно піддаються обстрілам, також були переміщені в безпечні місця», – відзначила вона.

Посадовиця пояснила, що евакуація музейних предметів ініціюється у разі визнання Міністерством культури загрози їх знищення чи пошкодження. Переміщення здійснюється в координації з міністерством та з урахуванням безпекового контексту. Для евакуації департамент Херсонської ОВА подає відповідні запити та списки музейних експонатів, розповіла директорка.

«Список і пріоритети визначають працівники закладу культури, тобто музею, що в першу чергу необхідно рятувати. У нас дуже складна безпекова ситуація, і процес евакуації проходить в умовах ризику. Тож саме працівники музеїв визначають, що потребує термінового рятування. Якщо є ризик «прильоту», і експонати знаходяться в залі, їх треба насамперед вивозити», – пояснила вона.

Евакуація музейних цінностей з правобережної Херсонщини досі триває, вона відбувається у разі погіршення безпекової ситуації, додала директорка.

Враховуючи бойові дії та окупацію частини південних територій України, редакція не може отримати офіційне підтвердження деяких свідчень чи незалежно їх перевірити.

Згідно з даними департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОВА, з початку повномасштабного вторгнення з музеїв і заповідників області евакуювали понад 41 тисячу музейних предметів державного фонду.

Зокрема з Запорізької обласної універсальної бібліотеки вивезли 835 цінних видань, з Національного заповідника «Хортиця» – 7230 предметів основного фонду, а із Запорізького обласного краєзнавчого музею перемістили понад 19 тисяч експонатів у безпечні місця, повідомили в ОВА.

Виконуюча обов'язки директора Запорізького краєзнавчого музею Вікторія Водопʼян розповіла, що з цього закладу вивезли найцінніші експонати ще у 2022 році. Тоді було проведено три етапи евакуації.

«В музеї є 150 тисяч предметів Державного музейного фонду України. Кожен з них має свою цінність, будь це скіфське золото або старовинні меблі. У першу чергу ми евакуювали групу коштовностей, що містять дорогоцінні метали. В той час російська армія швидко просувалася на території нашої області. Тому вже на початку березня було евакуйовано першу і другу групу предметів музею. Пізніше було вирішено зберегти національно важливі речі, такі як вишиванки та рушники. Ми запам'ятали, що сталося в 2014 році в Донецькій і Луганській областях, коли знищувалася українська ідентичність. Звісно, ми евакуювали й групу документів. Потім було прийнято рішення евакуювати рідкісні книги. Усі рішення приймалися колегіально», – зазначила вона.

Також на початку повномасштабного вторгнення Запорізький краєзнавчий музей приймав цінності з інших закладів, що знаходилися ближче до особливо небезпечних зон, розповіла керівниця.

«У березні 2022 року ми отримали першу групу евакуйованих музейних предметів з Гуляйполя. Далі, у другій половині 2022 року, до нас перевезли музейні предмети з Оріхівського музею трьома партіями. І у 2023 році ми також отримали експонати з Гуляйполя. Якраз у серпні, коли Гуляйпільський музей був повністю знищений. Тож предмети з Оріхівського та Гуляйпільського музеїв тимчасово зберігаються в нашому музеї», – додала Водопʼян.

На сьогодні механізм евакуації культурних цінностей налагоджений і зрозумілий, зазначила вона.

«У 2022 році ми не знали, що робити, куди бігти, що потрібно рятувати, що ховати. Зараз, переживши три роки в цій ситуації, а також враховуючи, що наше місто знаходиться поблизу фронту, ми маємо чіткіше уявлення про свої дії», – підкреслила вона.

Голова правління Коаліції діячів культури Ольга Сагайдак вказала в коментарі «Новинам Приазов'я», що загроза знищення культурних цінностей в кількох регіонах все ще існує, тому необхідно вживати заходів заздалегідь.

«Військові дії становлять загрозу для інших міст. Активні бойові дії відбуваються на Сумщині, на Запорізькому напрямку, біля Дніпропетровської області. Якщо ми рухатимемося на північ, на схід і на південь, то усі ці області опиняться під загрозою. Небезпека також існує через механічні ушкодження – від вибухів і ракет, як, наприклад, трапилося в Одесі, коли «Брістоль» постраждав через попадання в будівлю музею літератури та філармонії. Також в Запоріжжі нещодавно було кілька «прильотів», що призвело до вибитих вікон у музеї. Мусимо визнати, що існує загроза вторгнення окупантів у ті чи інші міста, тому вжиття превентивних заходів є необхідним», – зазначила вона.

Сагайдак вважає, що роботу з евакуації музейних цінностей слід активізувати.

«Ми всі можемо побачити на сайті Міністерства культури формальну публічну відповідь на наш запит, де зазначено, що евакуйовано трохи більше півмільйона об'єктів, але ця цифра не змінюється вже кілька місяців. Ми усвідомлюємо, що на цих територіях понад 3 мільйони музейних предметів досі залишаються. Таким чином, відсоток евакуйованих об'єктів не перевищує 10%. Ми не можемо задовольнитися такою відповіддю, оскільки вона просто фіксує давній факт, нічого не змінюється», – підкреслила вона.

Редакція проєкту «Новини Приазов'я» звернулася до Міністерства культури та стратегічних комунікацій з проханням прокоментувати питання евакуації культурних цінностей з музеїв півдня України, але на момент публікації відповіді не надійшло.

Текст підготувала Наталка Кошелєва.

Comments (0)
Add Comment