В Україні вперше з’явився “обережний оптимізм” щодо укладення мирної угоди, – The Economist

Президент США Дональд Трамп святкує свої перші 100 днів на посаді, проте обіцяного швидкого вирішення конфлікту в Україні поки не сталося. Проте, активність американської дипломатії залишається на високому рівні: держсекретар США Марко Рубіо оголосив наступний тиждень "критичним" і попередив про можливість виходу з переговорів у разі відсутності прогресу. Зараз же переговори не досягли успіху, намагаючись поєднати вимоги України щодо безпеки і бажання Росії досягнути публічної капітуляції, зазначає The Economist. Проте джерела, близькі до переговорного процесу, повідомляють про "новий імпульс". Українські представники вперше мають обережно оптимістичні настрої.

"Ми намагаємося укріпити свої позиції. Однак блеф йде з усіх боків, і є ризик, що хтось може перегнути палицю," – зазначив один з високопрофільних українських посадовців.

Варто зазначити, що українська впевненість не базується на сподіваннях, що Трамп найближчим часом принесе мир. Скоріше, це пов'язано зі зміною ставлення – відчуття того, що американський президент нарешті усвідомив, з ким має справу, а саме з кремлівським лідером Володимиром Путіним. Можливо, після місяців погроз і шантажу, він почав поважати президента України Володимира Зеленського, відзначають журналісти.

За словами українських джерел, Зеленський під час 15-хвилинної зустрічі в Римі передав Трампу просте послання: Україна готова до безумовного припинення вогню, в той час як Росія – ні, і лише Трамп може привести до миру. Пост в соціальних мережах, опублікований Трампом після зустрічі, свідчить про те, що він це усвідомлює. Його різке висловлювання про те, що Путін "тягне час", стало одним з найжорсткіших за цей період.

ЗМІ повідомляють, що реакція Росії на це була млявою. Один з американських чиновників вказав на те, що Білий дім лишився незадоволеним останньою пропозицією Путіна про триденне припинення вогню до Дня Перемоги 9 травня. Масований ракетний обстріл Києва 24 квітня викликав помітне роздратування у Трампа.

"Спочатку Трамп був дуже розчарований Зеленським. Тепер його роздратування перемістилося на Путіна," – підкреслює американське джерело.

ЗМІ також зауважують, що обговорення в Лондоні, від яких не очікували результатів, несподівано примусили до зближення позицій України і Західних країн у технічних питаннях. Хоча формальні умови мирного плану Трампа все ще виглядають неприйнятними для України — зокрема, визнання анексії Криму та зняття санкцій з Росії без гарантій тривалого миру, під час неофіційних переговорів українці були більш задоволені, зокрема через обговорення присутності західних миротворців в Україні.

Було досягнуто загального консенсусу і розпочато роботу над альтернативною пропозицією, яка передбачала відстрочку територіальних переговорів до моменту припинення вогню, а також пункт про відновлення санкцій у разі порушення Росією умов угоди. Росія також дещо пом'якшила свої "червоні лінії," уперше відкрито погодившись на прямі переговори з адміністрацією Зеленського, яку раніше називали нелегітимною. Однак у деяких аспектах її риторика стала жорсткішою.

Так, нещодавно міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Росія вимагає визнання всіх окупованих територій, включаючи ті, над якими вона не має повного контролю. Він також повторно підкреслив необхідність демілітаризації та "денацифікації" України. Така жорсткість, ймовірно, відображає впевненість Москви в тому, що вона зможе досягти своїх цілей, продовжуючи війну і психологічний тиск. Путін, без сумніву, розуміє, що зобов'язаний продовжувати діалог з Трампом, адже це може сприяти нормалізації відносин, і, швидше за все, спробує знайти компроміс.

Однак, немає ознак того, що американський президент готовий виконати свої погрози посилити тиск на Росію, хоча він неодноразово заявляв про це раніше. Ця риторика має властивість бути швидше показовою. "Під час першого терміну половина нашої роботи полягала в тому, щоб запобігти його розмовам з Путіним. Ми знали, що Росія використовує це на свою користь," – акцентує один з республіканських чиновників.

Раніше УНІАН повідомляв, що Трамп не отримав від Путіна жодних поступок. "Угода, що формується зараз, настільки одностороння на користь Путіна, що адміністрація Трампа змушена "винаходити" поступки для Росії… Сам Трамп назвав поступкою те, що Путін (теоретично) погодився не захоплювати всю Україну," – зазначає The Atlantic.

Спеціальний представник президента США Кіт Келлог, у свою чергу, заявив, що Україна і США узгодили умови для припинення війни. "Не всім українцям це сподобалось, але жоден варіант не буде остаточною позицією, яку ви сформуєте. Це нормально в переговорах. Але ми знаходимося в досить хорошій ситуації," – прокоментував він.

Comments (0)
Add Comment