В Україні відбувається криза: світова реакція на заяви Трампа та Гегсета

Європейські лідери очікують, що президент США Дональд Трамп повідомить їм про необхідність фінансувати відновлення України та розмістити в її межах війська для підтримки мирного договору, в якому вони самі не братимуть участь. Про це пише Financial Times, посилаючись на окремі джерела серед європейських чиновників. Видання зазначає, що високопосадовці ЄС досі не можуть отямитися після того, як їх виключили з мирних переговорів між Росією та США щодо України. Вони також мають побоювання з приводу потенційних витрат на відновлення та забезпечення безпеки в післявоєнній Україні.

Financial Times нагадує, що Трамп, одразу після розмови з Путіним, оголосив про намір їхніх делегацій "негайно розпочати переговори" про припинення війни, чим приголомшив європейських лідерів. "США не бачать ролі Європи у значущих геополітичних питаннях, пов'язаних із конфліктом. Це дійсно стане серйозним випробуванням для нашої єдності", – зауважив один з високопосадовців ЄС.

Трамп "вважає, що європейці можуть легко виділити фінансування. І, чесно кажучи, ми не зовсім уявляємо, яке місце ми займемо за столом у обмін на це фінансування", – додав чиновник. Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес наголосив, що в умовах невизначеності важливо мати спільне розуміння з приводу того, що відбувається.

Проте, європейські офіційні особи не полишають надій знайти спільну мову з Трампом щодо України. "Європейські інститути намагаються знайти впливову особу, яка матиме прямий доступ до Трампа для обговорення цього питання", – заявив західний дипломат, ознайомлений зі ситуацією.

Крім того, видання The Guardian вказує на те, що стрімкий розвиток подій сильно занепокоїв європейських лідерів, адже Путін і Трамп ведуть переговори про майбутнє безпеки континенту, не залучаючи до дискусії самих європейців. Хоча, як зазначає видання, міністр оборони США Піт Гегсет має зустрітися з міністрами оборони країн НАТО в Брюсселі.

"Без участі Європи жодна мирна угода в Україні не буде ані справедливою, ані стійкою", – зазначається в спільній заяві міністрів закордонних справ європейських країн. Зокрема, Анналена Бербок з Німеччини та Хосе Мануель Альбарес Буено з Іспанії підкреслили, що жодних рішень щодо України не можна ухвалювати "без України" та закликали демонструвати єдність у цьому питанні.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зазначив, що продовження співпраці зі США було основною темою обговорень. "Немає кращої гарантії нашої безпеки, ніж тісна трансатлантична співпраця", – наголосив він.

Bloomberg повідомляє, що деякі європейські лідери висловили побоювання, що Трамп одним телефонним дзвінком скасував політику США щодо України, і його розмова з Путіним, судячи з усього, свідчить про готовність "здати" Україну. Колишній радник з національної безпеки Джон Болтон звинуватив Трампа у тому, що він "фактично здався" Путіну напередодні переговорів щодо долі України.

Видання Politico зазначає, що союзники України відреагували із шоком на заяву Трампа про переговори з Путіним. Сенатор Адам Шифф, давній критик Трампа, зауважив, що президент віддає перевагу Росії, а не Україні.

Глава зовнішньої політики ЄС Кая Каллас опублікувала заяву від імені групи країн Веймарської республіки, в якій наголосила на важливості незалежності та територіальної цілісності України. Естонський парламент попередив, що події цього дня можуть мати негативні наслідки для Європи, закликавши лідерів діяти.

Інші європейські політики також виступили з критикою щодо стратегії Трампа. Колишній міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі назвав стратегію Трампа "слабким кроком". Прем'єр Дональд Туск закликав до "справедливого миру", а конгресвумен Марсі Каптур підкреслила важливість здобуття свободи для України.

Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто підтримав розмову Трампа з Путіним, заявивши про надію на закінчення війни, тоді як канадський політик Христя Фріланд підтвердила непохитну підтримку України.

Колишній шведський прем'єр Карл Більдт різко критично висловився про підхід Трампа до переговорів, зазначивши, що він "опускається так низько, як ще ніхто". Генсек НАТО Марк Рютте також прокоментував розмову і підкреслив важливість укладення довготривалої мирної угоди. Министр оборони Великої Британії Джон Гілі запевнив, що країна готова робити більше для забезпечення безпеки в Європі.

Comments (0)
Add Comment