Україна отримує модернізовану систему протиповітряної оборони Patriot, яка раніше була в Ізраїлі. Також тривають переговори з союзниками щодо можливого постачання ще однієї установки з Німеччини або Греції, пише The New York Times з посиланням на чотирьох чинних і колишніх американських чиновників.
Посадовці, які побажали зберегти анонімність через чутливість питання, не розкрили, чи підтримує президент Дональд Трамп передачу цих систем, чи було ухвалене рішення ще за адміністрації Байдена.
Речник Ради національної безпеки США Джеймс Хьюїтт зазначив: "Президент Трамп чітко заявив: він бажає, щоб війна в Україні завершилася, а вбивства припинилися".
Міністерство оборони США повідомило, що "продовжує постачати Україні обладнання з раніше затверджених" пакетів, маючи на увазі озброєння з наявних запасів та нові закупівлі.
Нова партія озброєння надходить в Україну в період, коли Росія активізувала ракетні обстріли, зокрема напад на Київ 24 квітня, який став найкривавішим за останній рік.
Минулого року Україна просила про надання семи систем Patriot. На сьогодні у країни є вісім, але лише шість знаходяться в робочому стані. Ще дві модернізуються. Після доставки нових систем з Ізраїлю та потенційно з Європи, Україна отримає десять Patriot, що зміцнить захист столиці.
У відповідь на загострення бойових дій з боку Росії, тон заяв Трампа став м'якшим стосовно України.
США зобов’язані схвалювати будь-які постачання Patriot в Україну, навіть через інші країни. У зв'язку з дефіцитом цих систем та їхньою важливістю для захисту союзників і баз США, кожна передача підлягає стратегічному аналізу.
Попри те, що Україна все ще отримує озброєння за попередніми домовленостями адміністрації Байдена, очікується, що ці поставки завершаться до кінця літа.
Створення однієї системи Patriot коштує щонайменше 1 мільярд доларів, а для її обслуговування потрібно близько 90 військовослужбовців.
За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, у світі існує близько 186 систем Patriot. США володіють третьою частиною від їхньої загальної кількості та вже передали значну кількість за кордон для забезпечення безпеки союзників. Європейські держави мають приблизно 40 таких систем, з яких вісім уже працюють в Україні.
Система з Ізраїлю, що в даний момент модернізується для передачі Україні, є застарілою версією, але, як очікується, буде доставлена вже цього літа. За інформацією аналітиків, Німеччина та Греція разом володіють приблизно 15 установками Patriot.
Як повідомлялося раніше, президент України Володимир Зеленський зазначив, що Україна досі не отримала системи Patriot, про які було погоджено на святковому саміті НАТО у Вашингтоні.
Президент наголосив, що для отримання таких систем Україна готова розглянути будь-який формат співпраці. Він також підкреслив, що в цій ситуації справа не в грошах, оскільки деякі європейські партнери готові надати Україні фінансову підтримку для закупівлі систем Patriot.
Згодом президент повідомив, що Україна активно шукає зенітні ракетні системи Patriot і веде окремі переговори з країнами, які їх мають.