Угода щодо природних ресурсів: Україні та США знадобляться десятиліття для отримання прибутків, – Reuters

США та Україна можуть очікувати багато років, щоб отримати фінансову вигоду від угоди щодо природних ресурсів. Війна, зруйнована інфраструктура та недостатність геологічних досліджень затримують розвиток видобутку корисних копалин, повідомляє Reuters. За оцінками експертів, розробка родовищ у країнах з розвиненою гірничою промисловістю, таких як Канада або Австралія, триває від 10 до 20 років. У випадку з Україною цей термін може бути ще довшим через численні труднощі, зазначає агентство.

Енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України суттєво постраждали через війну. Багато родовищ все ще не мають належних геологічних досліджень для оцінки їхньої економічної доцільності. Крім того, існує ризик, що інвестори можуть утримуватися від вкладень у країну, де триває конфлікт.

«Якщо хтось вважає, що всі ці корисні копалини почнуть масово експортуватися з України, то це велика помилка. Реальність така, що буде важко виправдати інвестиції в Україні, коли є можливість вкладати кошти в критично важливі мінерали в мирних країнах», – сказав Адам Вебб, керівник відділу мінералів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence.

Експерт також вказує, що ще однією перешкодою є те, що певні перспективні родовища розташовані на територіях, контрольованих Росією, і угода не пропонує ніяких гарантій безпеки.

За даними Міністерства фінансів України, у 2024 році держава отримала 47,7 мільярда гривень (приблизно 1 мільярд доларів США) у вигляді роялті та інших платежів, пов'язаних із використанням природних ресурсів. Новий спільний фонд зі США буде акумулювати кошти тільки від ліцензій, укладених за новими умовами.

Reuters відзначає, що темпи видачі таких ліцензій залишаються дуже низькими. Наприклад, з 2012 по 2020 рік Україна видала близько 20 ліцензій на видобуток нафти і газу, одну ліцензію на графіт, одну на золото, дві на марганець і одну на мідь.

Нещодавно США та Україна підписали угоду щодо доступу до українських природних ресурсів. З українського боку угоду підписала перша віцепрем'єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко, а зі сторони США – міністр фінансів Скот Бессент.

Згідно з угодою, Київ і Вашингтон створять Інвестиційний фонд для відновлення України, що сприятиме залученню міжнародних інвестицій в країну. Керівництво фондом буде спільним, без вирішального голосу з боку жодної зі сторін, що відображає принципи рівноправного партнерства.

У Білому домі також зазначили, що США отримали право вирішувати, хто купуватиме українські природні ресурси, що стосуватиметься нових ліцензій на видобуток.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода про природні ресурси є справедливою. Він додав, що зміст документа суттєво змінився в процесі підготовки до підписання.

Comments (0)
Add Comment