Угода про видобуток надр: Україні та США може знадобитися десятиліття для отримання доходів, – Reuters

США та Україна можуть очікувати, що фінансова вигода від угоди про нафтогазові ресурси з'явиться лише через десятиліття або більше. Війна, серйозні пошкодження інфраструктури і брак геологічних досліджень суттєво ускладнюють перспективи видобутку корисних копалин, повідомляє агентство Reuters. Експерти вважають, що для розробки родовищ у країнах із розвинутим гірничим сектором, таких як Канада та Австралія, потрібно від 10 до 20 років. Для України цей процес може затягнутися ще більше через численні бар'єри.

Постраждала енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України унаслідок війни. Багато родовищ досі не мають адекватних геологічних досліджень, які б підтвердили економічну доцільність їх експлуатації. Крім того, існує ризик, що інвестори не повернуться до країни, яка продовжує воювати.

Адам Вебб, керівник відділу мінералів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence, зазначив: "Якщо хтось сподівається, що усі ці корисні копалини раптом почнуть масово експортуватися з України, це ілюзія. Питання інвестицій у країну, що перебуває у стані війни, стає непростим через наявність альтернативних можливостей в країнах з більш стабільною ситуацією."

Крім того, ще одним із серйозних викликів є те, що частина перспективних родовищ розташована на територіях, які окуповані Росією, і угода не надає жодних гарантій безпеки.

Згідно з даними Міністерства фінансів України, у 2024 році держава отримала 47,7 мільярда гривень (близько 1 мільярда доларів США) у вигляді роялті та інших платежів, пов’язаних з використанням природних ресурсів. Однак новий спільний фонд, створений у співпраці зі США, зможе акумулювати кошти тільки з ліцензій, укладених за новими умовами.

Reuters зазначає про повільні темпи видачі цих ліцензій. Наприклад, з 2012 до 2020 року Україна видала близько 20 ліцензій на видобуток нафти та газу, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.

Нещодавно США та Україна підписали угоду, що відкриває доступ до українських природних ресурсів. Від України угоду підписала перша віцепрем'єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко, а з американської сторони – міністр фінансів Скот Бессент.

В рамках угоди Київ і Вашингтон планують створити Інвестиційний фонд для відбудови України, який залучатиме міжнародні інвестиції. Управління фондом буде спільним, без жодної з сторін з вирішальним голосом, що символізує рівноправне партнерство.

У свою чергу, у Білому домі підтверджують, що США отримали право визначати, хто матиме доступ до українських ресурсів. Це особливо стосується нових ліцензій на видобуток.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода щодо природних ресурсів є справедливою, зазначивши, що під час підготовки документа відбулися суттєві зміни.

Comments (0)
Add Comment