США та Україна можуть очікувати, що знадобиться десятиліття або навіть більше, щоб отримати фінансові вигоди від угоди щодо надр. Війна, пошкоджена інфраструктура та недостатність геологічних досліджень ускладнюють перспективи розробки родовищ, інформує агентство Reuters. За оцінками фахівців, видобуток у країнах з розвиненим гірничим сектором, таких як Канада або Австралія, може займати від 10 до 20 років. Щодо України цей процес може затягнутися ще більше через різноманітні труднощі.
Енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України зазнали серйозних руйнувань через військові дії. Багато родовищ досі не мають повноцінних геологічних досліджень, які б підтверджували їхню економічну вигоду для експлуатації. Крім того, існує ризик, що інвестори будуть обережними у своїх вкладеннях в країні, де триває військовий конфлікт.
"Ті, хто вважає, що всі ці корисні копалини різко почнуть масово експортуватися з України, мають ілюзорні уявлення. Реальність полягає в тому, що буде важко переконати людей інвестувати в Україну, коли існують альтернативи – інвестування в критично важливі мінерали в тих країнах, де немає війни", – заявив Адам Вебб, керівник відділу мінералів у консалтинговій компанії Benchmark Minerals Intelligence.
Вебб також відзначив, що ще одна перешкода полягає в тому, що деякі перспективні родовища знаходяться на територіях, захоплених Росією, а угода не містить жодних запевнень щодо безпеки.
Згідно з даними Міністерства фінансів України, у 2024 році державний бюджет отримав 47,7 мільярда гривень (близько 1 мільярда доларів США) у вигляді роялті та інших платіжів, пов’язаних з використанням природних ресурсів. Тим часом новий спільний фонд зі США залучатиме кошти лише від ліцензій, отриманих за новими правилами.
Reuters інформує, що темпи видачі таких ліцензій є дуже низькими. Наприклад, у період з 2012 по 2020 рік Україна видала приблизно 20 ліцензій на видобуток нафти та газу, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.
Нещодавно США та Україна підписали угоду, що забезпечує доступ до українських природних ресурсів. З українського боку угоду підписала перша віцепрем'єр-міністр, міністр економіки Юлія Свириденко, а зі сторони США – міністр фінансів Скот Бессент.
Згідно з угодою, Київ та Вашингтон створять Інвестиційний фонд відновлення України, який залучатиме світові інвестиції в нашу країну. Фонд буде спільно адмініструватись Україною та США, жодна з сторін не матиме вирішального голосу, що відображає принципи рівноправного партнерства.
Тим часом, у Білому домі зазначили, що США отримали право визначати, хто купуватиме українські ресурси, і це стосується нових ліцензій на видобуток. Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода щодо природних ресурсів є справедливою, додавши, що зміст документа зазнав значних змін під час підготовки до підписання.