У Євросоюзі можливі арешти учасників війни проти України, згідно з інформацією ЗМІ

Громадяни Росії, які брали участь у війні проти України, можуть зіткнутися з арештами та затриманнями на території країн Європейського Союзу. Як повідомляє видання The Moscow Times, ця інформація була підтверджена в посольствах Росії у Німеччині та Нідерландах. У російському дипломатичному представництві в Німеччині зазначили, що, хоча кримінальний кодекс країни формально не передбачає покарання за участь у збройних конфліктах за кордоном, все ж можуть виникнути підстави для переслідування за іншими аспектами. Зокрема, йдеться про кримінальну відповідальність за вербування до війська в інтересах інших держав або за підтримку воєнних злочинів, до яких відносяться, зокрема, використання символів Z і V.

Крім того, в Німеччині з 2002 року діє Міжнародний кримінальний кодекс, переписаний так, щоб дозволити переслідування іноземців за злочини, вчинені за межами країни. Генеральна прокуратура та Міністерство юстиції Німеччини ініціювали розслідування злочинів, скоєних російськими військовими, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У посольстві Росії в Нідерландах зазначили, що участь у війні сама по собі не є підставою для кримінальної відповідальності в цій країні. Однак міжнародне право передбачає можливість застосування універсальної юрисдикції до злочинів проти людяності, серед яких є й воєнні злочини. Дипломати також підкреслили, що такі злочини не мають строку давності.

Не виключається, що українська сторона може звинуватити російського громадянина у воєнних злочинах та розпочати процедуру його розшуку через Інтерпол чи за шляхом міжнародно-правових угод про екстрадицію, у яких беруть участь як Нідерланди, так і Україна.

В Єврокомісії пояснили, що Шенгенський прикордонний кодекс дозволяє заперечити в’їзд учасникам війни, однак остаточне рішення приймають національні органи кожної конкретної держави, аналогічно до можливих рішень про арешти або відкриття кримінальних справ.

Експерти підкреслюють, що міграційна політика країн ЄС регулюється національним законодавством, а не загальноєвропейськими нормами. Як зазначила президент асоціації "Comitas Gentium Франція-Росія" Карін Беше-Головко, ЄС може рекомендувати певні дії, але остаточні рішення залежать від конкретних держав.

На сьогодні, за інформацією російських дипломатичних представництв у Німеччині та Нідерландах, у цих країнах не було зафіксовано випадків арештів учасників війни.

УНІАН раніше повідомляв, що нещодавно в Польщі затримали Кирила Молчанова — "політексперта" з оточення підозрюваного у державній зраді Віктора Медведчука. За даними СБУ, це стало першою справою з початку повномасштабного вторгнення, коли російського агента, який працював проти нашої країни, передали Україні за запитом СБУ. За даними слідства, він був завербований і діяв одночасно на дві російські спецслужби: ФСБ та зовнішню розвідку, займаючись дискредитацією України на міжнародній арені та дестабілізуючи ситуацію в країнах-партнерах України.

Зазначається, що в перший рік широкомасштабної війни затриманий виїхав до Росії, де став одним із ключових ідеологів кремлівських медійних проектів "Другая Украина" та "Голос Європи" (Voice of Europe). Він також часто з’являвся на ток-шоу російського пропагандиста Володимира Соловйова. За даними СБУ, лише в 2023 році він 35 разів брав участь у прямих ефірах цього кремлівського пропагандиста, під час яких виправдовував вторгнення Росії та поширював неправдиву інформацію про ситуацію в Україні.

Comments (0)
Add Comment