Масштабне відключення електроенергії, яке трапилося 28 квітня, завдало серйозних проблем Іспанії та Португалії. Як повідомляє видання Politico з посиланням на іспанського оператора Red Eléctrica та португальського E-Redes, блекаут охопив численні населені пункти — від Мадрида до Лісабона. Значна частина Піренейського півострова залишилася без електрики.
Оператор Red Eléctrica зазначив, що було активовано певні процедури для відновлення електропостачання після такого масштабного відключення. "Причини розслідуються, усі ресурси сконцентровані на швидкому усуненні проблеми", — йдеться в офіційному звіті.
Згідно з інформацією видання, у результаті блекауту в Іспанії та Португалії зупинили свою роботу світлофори, метрото та залізничне сполучення. Відключення електрики сталося приблизно о 12:30.
Хоча лікарні в обох країнах мають резервні генератори, медичному персоналу було рекомендовано вимкнути комп'ютери та вжити інших заходів для економії електрики. Наразі немає прогнозів щодо тривалості відключення.
"Для управління ситуацією в Іспанії створено кризовий комітет. На даний момент немає жодних підтверджень щодо причин такого масштабного відключення. Не виключається можливість кібератаки, і розслідування триває", — повідомив анонімний іспанський чиновник.
Влада Іспанії закликала населення не телефонувати на екстрені служби за інформацією, пояснивши це переповненою роботою телефонних центрів.
У свою чергу, португальський оператор E-Redes підтвердив, що відключення сталося через "проблеми в європейській енергетичній системі", в той час як точні причини блекауту ще встановлюються. Газета La Vanguardia також відзначила, що перебої в електропостачанні торкнулися території Андорри та Франції.
Оновлення на 16:20: Директор з операцій Red Eléctrica Єдуардо Прієто повідомив, що відновлення електропостачання в Іспанії може зайняти "від шести до дев'яти годин". Він охарактеризував блекаут як "безпрецедентний випадок", але утримався від детальної інформації про причини відключення, пише The Guardian.
Як повідомлялося раніше, у грудні 2024 року глава МЗС Чехії Ян Ліпавський сказав, що в Європі було зафіксовано безліч "підозрілих інцидентів". Він висловив думку, що до 100 кібератак і диверсій можуть бути пов'язані з Росією. Загалом у 2024 році, за словами міністра, в Європі сталося 500 підозрілих інцидентів, з яких близько 100 могла б бути кваліфікована як російські гібридні атаки та операції впливу.
Крім того, видання Reuters зазначало, що за кібератаками на країни НАТО та Євросоюзу стоїть російська група ГРУ, за даними Національної розвідувальної служби Німеччини, йдеться про кіберструктуру, що належить до підрозділу 29155 російської військової розвідки.