Угода між Сполученими Штатами та Україною щодо корисних копалин спричинила бурхливу реакцію з боку націоналістичних сил в Україні та стала знаковою перемогою для адміністрації Дональда Трампа, зазначає політолог і аналітик Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI) Самуель Рамані в статті для The Telegraph. У середу віцепрем'єрка Юлія Свириденко підписала угоду зі США про інвестиції в відновлення. Вона та міністр фінансів США Скотт Бессент визнали дану угоду потенційним каталізатором інвестицій в Україні та рушійною силою післявоєнного економічного зростання.
Документ чітко підтверджує американську військову допомогу та засуджує російське вторгнення, що свідчить про зміну риторики в порівнянні з попередніми заявами Трампа, коли він стверджував, що "обидві сторони винні". Визнання військової допомоги США в угоді надає Трампу визнання, яке, на його думку, йому бракувало під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті у лютому.
Україна сподівається, що ця угода відкриє можливості для нової військової допомоги та впровадження більш жорстких санкцій проти російського енергетичного сектора. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль впевнений, що угода призведе до нових обсягів військової підтримки з боку США, яка стане внеском у фонд відновлення.
Проте, незважаючи на відданість Трампа надати $50 млн на озброєння в обмін на тверду валюту, Білий дім залишається обережним стосовно довготривалої підтримки. Деякі представники його бази виступають рішуче проти допомоги Україні.
Крім того, у лютому S&P Global наголосила на проблемах з оцінюванням родовищ рідкоземельних металів в Україні, які отримані на основі можливих ненадійних геологічних досліджень радянського періоду. Експерти в галузі вважають плани Трампа щодо видобутку в Україні "фікцією" і "неабсурдними", адже більшість потужностей з переробки таких металів зосереджені в Китаї, незважаючи на обмеження.
На внутрішньому фронті президент Зеленський може зіткнутися з критикою. Хоча він заблокував можливість парламентського відхилення угоди, її умови не передбачають передачі контролю над рідкоземельними ресурсами. Проте існують побоювання, що енергетичні активи, включаючи Запорізьку АЕС, можуть опинитися під контролем США, що викликає протести з боку націоналістичних рухів.
Це може підвищити вплив посла України у Великій Британії, колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, а також інших претендентів напередодні майбутніх виборів. "Угода США щодо рідкоземельних металів та її вплив на енергетичний сектор є важливим етапом для відновлення України. Головне питання полягає в тому, чи буде стабільна і суверенна Україна, в яку можна буде інвестувати після завершення війни", — підсумовує автор.
Як повідомлялося, Україна та США підписали угоду про спільну розробку українських природних ресурсів. Міністр економіки Юлія Свириденко пояснила, що йдеться про створення Інвестиційного фонду відновлення США-Україна. В угоді не згадано про боргові зобов'язання України перед США, і її реалізація дозволить обом країнам підвищити свій економічний потенціал шляхом рівноправної співпраці та інвестицій.
Після підписання угоди про корисні копалини президент США Дональд Трамп вперше дав згоду на продаж зброї Україні. Державний департамент США надіслав Конгресу повідомлення про видання ліцензії на експорт зброї в Україну. Суму контракту оцінено в 50 млн доларів або більше.