Трамп створив загрозу для військових фінансів Путіна, – Financial Times

Падіння цін на нафту, викликане торговою війною президента США Дональда Трампа, почало негативно впливати на військовий бюджет російського диктатора Путіна. Згідно з даними видання Financial Times (FT), бюджет Кремля, близько третини якого залежить від доходів від нафти і газу, може виявитися на 2,5% нижчим від запланованого цього року, якщо ціни на нафту залишаться на поточному рівні. Це спонукатиме Кремль до збільшення позик, скорочення витрат на необоронні потреби або до використання залишків резервів.

Середня ціна на нафту марки Urals, основний експортний продукт РФ, знизилася до найнижчого рівня за останні два роки. Як повідомляє цінове агентство Argus, у четвер вартість нафти марки Urals складала приблизно $50 за барель, тоді як російська сторона розраховувала бюджет на 2025 рік, виходячи з ціни в $69,70 за барель.

"Зниження цін посилює тиск на російську економіку, яка, за прогнозами, сповільниться цього року через витрати, пов'язані із війною", – зазначили журналісти.

Вони також додали, що Росія вже витратила частину фонду добробуту для підтримки економіки після наслідків повномасштабного вторгнення в Україну, а залишки коштів швидко скорочуються.

В Росії вже визнали, що ситуація з цінами на нафту негативно вплине на економічний стан країни. "Цей показник є критично важливим для нас з точки зору бюджетних доходів… Ситуація надзвичайно нестабільна і напружена", – заявив представник Кремля Дмитро Пєсков.

FT підкреслило, що ця ситуація також демонструє, як тарифна війна Трампа побічно шкодить російській економіці, попри спроби американського президента налагодити стосунки з Кремлем.

Голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна попередила, що "якщо торгівельні війни продовжаться", це призведе до "зниження попиту на наші енергоносії".

FT також зазначило, що якщо ціни на нафту залишаться на поточному рівні, Росія може втратити близько трильйона рублів цього року, що відповідає 2,5% очікуваних доходів бюджету. Це може призвести до зниження темпів зростання ВВП на 0,5 процентного пункту.

Проте, на думку експерта з РФ в Німецькому інституті міжнародних відносин і безпеки Яніса Клюге, знадобиться кілька місяців, щоб низькі ціни на нафту вплинули на бюджетні доходи.

Видання зауважило, що російська економіка вже працює на межі можливостей, і очікується, що зростання державних витрат на війну проти України сповільниться. Офіційні прогнози передбачають зростання в межах 1-2,5% у 2025 році, що нижче приблизно 4% у порівнянні з останніми двома роками.

"Це робить малоймовірним, що держава зможе компенсувати зниження доходів від нафти за рахунок коштів з неенергетичних джерел", – вважають журналісти.

З 2020 року ліквідна частина фонду добробуту РФ скоротилася на дві третини. Бенджамін Гільгенсток, керівник департаменту макроекономічних досліджень у Київській школі економіки, зазначив, що якщо ці кошти використовувати для покриття збільшеного дефіциту бюджету, їх може не вистачити надовго.

"Чи зможе режим щось із цим зробити, окрім болісних скорочень непограничних видатків – це питання", – додав Гільгенсток.

Економісти вважають, що будь-які скорочення, ймовірно, стосуватимуться невійськових бюджетних витрат. Олег Кузьмін, головний економіст Renaissance Capital, говорить, що якщо ціни на нафту стабілізуються на низькому рівні, Росії, можливо, доведеться обкласти експортні компанії великим податком для компенсації частини втрат доходів.

Москва також може спробувати залучити більше боргу на міжнародних ринках, оскільки її державний борг становить менше 30% ВВП – досить низький показник за міжнародними стандартами. Але для багатьох іноземних інвесторів російські облігації залишаються малопридатними.

В середині країни банки здебільшого зосереджені на кредитуванні приватного сектора і не проявляють значного інтересу до фінансування дефіциту, – зазначив Гільгенсток, відзначаючи, що очікуються серйозні обмеження для економіки Росії, хоча без різкого краху.

Comments (0)
Add Comment