Різка відмова держсекретаря США Марко Рубіо брати участь у запланованих переговорах щодо України в Лондоні виявила розбіжності та непорозуміння серед союзників щодо способів завершення війни. Як зазначає видання The Times, це також підкреслює зростаюче нетерпіння команди президента США Дональда Трампа стосовно ситуації в Києві. “Існує ймовірність, що Трамп може втратити терпіння і бажання, вийти з переговорів і залишити Україну протистояти російській агресії без американської підтримки, зброї або участі”, – пише газета.
Замість Рубіо на зустріч поїхав спецпредставник Трампа з питань України і Росії Кіт Келлог. Як зазначається, здавалося, що обговорювати нема про що, оскільки президент України відхилив більшість вимог США для укладення мирної угоди. Варто нагадати, що серед цих умов були вимоги про відмову від НАТО, визнання анексії Криму Росією та поступка окупованих земелів. Крім того, США також наполягали на отриманні доступу до українських корисних копалин.
Українська сторона заявила про готовність до діалогу, однак не має наміру йти на поступки. Цю позицію підтримують і інші європейські лідери. “Багато хто шоковані тим, що Вашингтон не вимагає від Москви жодних взаємодій, чинить тиск на союзників для зняття санкцій із Росії і проявляє інтерес тільки до контролю над українськими ресурсами без жодних обіцянок підтримки”, – підкреслює The Times.
Журналісти вказують на те, що Кремль чітко дав зрозуміти, що не має наміру швидко або в довгостроковій перспективі завершувати війну, а наївний ентузіазм Трампа з його 30-денним миром швидко виявився ілюзією. “Цинізм посилився оголошенням про короткочасне перемир'я на Великдень: через кілька годин Росія його порушила, швидко здійснивши жорсткий напад на цивільні об'єкти, зокрема підірвавши автобус і забравши життя щонайменше 9 мирних жителів”, – йдеться у статті.
Європейські лідери добре усвідомлюють реальність: просто витіснити Росію з Криму або інших окупованих територій неможливо. Однак вони не можуть визнати цю злочинну анексію офіційно. “Мова про нормалізацію відносин з Росією або нову буферну зону без західного примусу є капітуляцією. Лондон, Париж і Берлін усвідомлюють це. Тепер їхня задача – переконати американського представника Стіва Віткоффа розвіяти ілюзії Путіна на четвертому раунді переговорів наступного тижня про те, що він вже переміг. Віткофф мусить донести те ж саме Трампу”, – резюмує видання.
Зрив переговорів у Лондоні стався через небажання Києва йти на поступки. Вчора світові ЗМІ повідомили, що Київ надає перевагу “спочатку обговорити повне припинення вогню, а вже потім – всі інші питання”.