Трамп готовий надати Путіну право на контроль над захопленими українськими територіями, – The Telegraph

Президент США Дональд Трамп пропонує мирний план, що дозволяє Росії залишити під контролем більшу частину територій, захоплених в Україні. Цей план, що складається з семи пунктів, не містить чітких гарантій безпеки для України з боку Штатів, про що пише The Telegraph. У середу американська делегація в Лондоні планує обговорити цю схему з українськими представниками, щоб дізнатися їхню думку.

Основний пункт цієї пропозиції — офіційне визнання Криму частиною Росії, а також фактичне визнання окупації інших українських територій. Це призведе до "заморожування" поточної лінії фронту, що залишить Путіну контроль над більшістю захоплених земель. Як часткова поступка Україні передбачено повернення доступу до гирла Дніпра та відведення російських військ з іншого району Херсонщини.

Спеціальний представник Трампа з питань України, генерал Кіт Келлог, сподівається, що українська сторона погодиться на план вже в середу, після чого його колега Стів Віткофф представить документи Володимиру Путіну. Однак українські чиновники вважають цю угоду "гіркою пілюлею", оскільки вона не забезпечує безпеку та закріплює територіальні втрати.

Позиція Москви також є неоднозначною — Путін, скоріш за все, не погодиться поступатися навіть невеликими територіями. Ввечері у вівторок стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо, який мав взяти участь у переговорах, ухилився від участі.

За інформацією джерел, перші два пункти плану передбачають негайне припинення вогню та початок прямих переговорів між Києвом і Москвою. Третій пункт зобов'язує Україну відмовитися від вступу до НАТО, зберігаючи можливість приєднатися до Європейського Союзу.

Європейські держави могли б забезпечити стабільність, однак The Telegraph зазначає, що США не гарантують їх підтримки. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підкреслив, що "жодні європейські сили не можуть бути направлені в Україну без американської підтримки".

Четвертий пункт плану передбачає офіційне визнання Криму російським, що суперечить міжнародному праву. Росія також контролює частини Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, що дозволяє їй зберегти контроль над ними без формального визнання.

План передбачає передачу Запорізької АЕС, що перебуває під контролем РФ, США. Шостий пункт стосується угоди про видобуток корисних копалин, яка відкриває доступ американським компаніям до українських ресурсів. Сьомий пункт передбачає скасування всіх американських санкцій проти Росії та нову стадію співпраці у сфері енергетики.

Цей план не узгоджується з зовнішньою політикою Великої Британії, яка підтримує вступ України до НАТО. Прем'єр раніше підтвердив цю позицію Зеленському. Незважаючи на готовність Путіна "заморозити" лінію фронту, Кремль наголосив, що "не варто визначати жорсткі часові рамки".

Українська Конституція не дозволяє відмову від територій без проведення референдуму, а нині це неможливо через військовий стан. Очікується, що зустріч у Лондоні не завершиться остаточною угодою. Українські представники міністерства закордонних справ сприймають цю зустріч як можливість висловити своє бачення миру.

Як повідомляв УНІАН, раніше Трамп висловив сподівання на можливість укладення "угоди" між Україною та Росією вже цього тижня. В останніх новинах Bloomberg повідомляло, що США готові визнати тимчасово окупований Крим російським у рамках мирного договору. Офіційно цю інформацію у Вашингтоні не підтвердили.

При цьому The Washington Post додає, що США запропонують у Лондоні офіційно визнати Крим російським і заморозити лінію фронту. Президент України Володимир Зеленський вже відреагував на цю інформацію, розповідаючи, чи готова Україна погодитися на визнання Криму. Він знову наголосив на тому, що Крим є українською територією, а Росія прагне затягнути війну, адже швидко домовитися не вийде.

Comments (0)
Add Comment