США та Україна уклали домовленість про співпрацю у сфері корисних копалин

Україна та США уклали угоду щодо природних ресурсів, про що повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко та Міністерство фінансів США в ніч на 1 травня. За словами Свириденко, угода про створення Інвестиційного фонду відновлення США–Україна, підписана спільно з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, «сприятиме взаємовигідному розвитку обох країн».

«Ця угода демонструє прагнення США до підтримки довгострокового миру в Україні та визнає внесок, який Україна здійснила в глобальну безпеку, відмовившись від ядерної зброї. Угода чітко відображає відданість США питанням безпеки України, відновлення та реконструкції», – зазначила Свириденко.

Вона повідомила, що спільно з США українська сторона створить Інвестиційний фонд для залучення глобальних інвестицій в Україні.

Міністерка озвучила ключові аспекти угоди:

Щодо функціонування фонду, то, за словами міністра, США зроблять внесок у вигляді фінансування або нової допомоги, зокрема військовими системами ППО для України. Україна ж надасть 50% доходів державного бюджету від «нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки».

«Фонд планує інвестувати у проекти з видобутку корисних копалин та нафти й газу, а також в супутню інфраструктуру і переробку. Конкретні інвестиційні проекти, в які будуть спрямовані кошти, визначатимуться спільно. Варто зазначити, що фонд може інвестувати виключно в Україну. Ми очікуємо, що протягом перших 10 років прибутки фонду не будуть розподілятися, а лише інвестуватимуться в нові проекти чи відновлення. Ці умови ще підлягають обговоренню», – додала вона.

Міністр фінансів США Скотт Бессент зазначив, що ця угода «ясно сигналізує» Росії про наміри адміністрації президента Дональда Трампа щодо мирного процесу, зосередженого на створенні вільної, суверенної і процвітаючої України в довгостроковій перспективі.

«Президент Трамп бачить у партнерстві між американським і українським народами прагнення до тривалого миру і процвітання в Україні. І щоб зрозуміти – жодна країна чи особа, що фінансувала або постачала російську військову машину, не зможе скористатися вигодами від відновлення України», – наводить слова Бессента Міністерство фінансів США.

Нагадаємо, що напередодні агенція Bloomberg повідомила про готовність України підписати угоду зі США, а міністерка економіки Юлія Свириденко вирушила до Вашингтона для підписання документа. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, який нещодавно відвідав США, заявив про сподівання на підписання угоди у найближчі дні.

У рамках угоди США та Україна сподіваються створити умови для «збільшення інвестицій у гірничодобувну індустрію, енергетику та супутні технології в Україні», як зазначається у проекті документа, з яким ознайомилися ЗМІ. Вашингтон також визнає наміри Києва, щоб угода не суперечила його планам на вступ до ЄС.

Крім того, повідомлялося, що США згодні, що майбутня військова допомога, яку вони можуть надати Україні після підписання угоди, буде зарахована до їхнього внеску у фонд відповідно до документа. Денис Шмигаль нещодавно зазначив, що Вашингтон відмовився від вимоги включити в угоду багатомільярдну допомогу, надану з початку російського вторгнення.

Дональд Трамп почав просувати угоду з початку свого другого терміна у січні. Обидві сторони планували підписати угоду про природні ресурси у лютому, але підписання було відкладено через суперечку після зустрічі Трампа з Президентом України Володимиром Зеленським.

США прагнуть отримати доступ до понад 20 видів сировини, які вважаються стратегічно важливими для їхніх інтересів. Серед них – титанові родовища, які використовуються для виготовлення авіакрил та інших аерокосмічних виробів, а також уран, що застосовується в ядерній енергетиці, медичному обладнанні та озброєні. Україна також має родовища літію, графіту й марганцю, які використовуються в акумуляторах для електромобілів.

Comments (0)
Add Comment