Державний секретар США Марко Рубіо висловив думку про можливе припинення спроб Сполучених Штатів щодо досягнення мирної угоди між Росією та Україною, якщо не з’являться очевидні ознаки для укладення такої угоди. Він зазначив, що США очікують на результати переговорів щодо завершення війни в Україні «в найближчі дні, а не тижні», і в разі їх відсутності зосередяться на інших важливих питаннях.
Як повідомила кореспондентка Радіо Свобода, Рубіо виступив з цими заявами 18 квітня перед вильотом з Парижа, де відбулися переговори за участю України, США, Франції, Британії та Німеччини.
«Перші 100 днів президента були присвячені спробам досягнути миру. Якщо це можливо, ми готові надати всю необхідну підтримку. Якщо ж ні, нам варто знати про це зараз, оскільки ми маємо інші пріоритети», — сказав він.
Рубіо зазначив, що йдеться про питання днів, а не тижнів, чи можлива зупинка війни. Якщо це реально, тоді США зроблять все можливе, щоб це здійснити, однак, якщо потрібно буде визнати неможливість досягнення миру, президент, ймовірно, скаже: «Ми закінчили».
Держсекретар також підкреслив, що вимоги України щодо гарантій безпеки — це не «нелегітимне бажання».
«Ця тема піднімалась на кожній зустрічі. Кожна суверенна країна має право на самооборону і укладення необхідних угод на двосторонній основі з різними державами», — зазначив він.
Крім того, за його словами, здатність України до самооборони стане частиною будь-якої угоди.
«Всі визнають, що здатність України захищати себе має бути врахована, це її право як держави, й це буде частиною будь-якої угоди. Але ми ще не досягли конкретизації цього питання. Серед пріоритетів нам потрібно з’ясувати можливість цього в короткостроковій перспективі», — додав він.
Нагадаємо, 17 квітня в Парижі відбулися зустрічі представників України, США та Європи з метою завершення війни. Як повідомив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро, наступний раунд переговорів планується провести в Лондоні наступного тижня.
Москва офіційно заявляє про прагнення до миру, але лише на своїх умовах, серед яких вимога щодо відмови України від Криму та чотирьох областей, які Москва вважає анексованими, хоча не контролює їх повністю, а також відмова від вступу до НАТО та інші поступки.
Нещодавно президент США Дональд Трамп кілька разів зазначав, що Росія повинна перейти від слів до дій і продемонструвати своє бажання до миру. Водночас він вважає, що відповідальність за війну лежить не лише на президенті Росії Володимиру Путіні, але й на українському лідерові Володимиру Зеленському та його попереднику Джо Байдені, які, на думку Трампа, не вжили достатніх заходів для запобігання конфлікту.