США та Україна уклали угоду, що забезпечує доступ до українських природних ресурсів. Цю інформацію підтвердила перша віцепрем'єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко. "Спільно з міністром фінансів США Скоттом Бессентом ми підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відновлення США–Україна", – повідомила вона у Facebook.
На її думку, Київ та Вашингтон заснували Інвестиційний фонд для відновлення України, який підсилить притягнення глобальних інвестицій у нашу країну. Основні моменти угоди виглядають наступним чином:
– Повна власність і контроль за надрами залишаються за Україною. Українська сторона визначає, де та які ресурси видобувати, а надра залишаються у державній власності.
– Рівноправне партнерство між США та Україною. Фонд буде створено на умовах 50/50, що виключає домінування однієї зі сторін у прийнятті рішень.
– Захист національної власності. Угода не призведе до змін у механізмах приватизації або управлінні державними компаніями. Такі підприємства, як "Укрнафта" та "Енергоатом", залишаться у руках держави.
– Відсутність боргових зобов'язань. У підписаній угоді не передбачені збільшення боргів України перед США. Виконання угоди сприятиме підвищенню економічного потенціалу обох країн завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.
Дана угода відповідає Конституції і не змінює євроінтеграційний курс України. Вона також сигналізує міжнародним партнерам про те, що тривала співпраця з Україною є надійною.
Фонд буде фінансуватися з прибутків, отриманих від нових ліцензій. "Планується, що 50% доходів від нових ліцензій на проекти в сферах критичних матеріалів, нафти та газу буде перераховано до бюджету після запуску Фонду. Прибутки від вже реалізованих проектів не враховуються", – зазначила Свириденко.
Законодавчі зміни також будуть мінімальними. Для функціонування Фонду необхідні лише корективи до бюджетного кодексу. Лише Верховна Рада повинна ратифікувати угоду.
США готові допомогти залучити додаткові інвестиції та технології. Новий фонд підтримуватимуть урядом США через агентство DFC, яке сприятиме приверненню інвестицій і технологій з фондів і компаній не лише з США, а й з ЄС та інших країн, що підтримують Україну у боротьбі проти російської агресії.
Угода передбачає податкові пільги. Доходи та внески Фонду не підлягають оподаткуванню ані в США, ані в Україні, щоб максимізувати результати інвестування, підкреслила Свириденко.
Переговори про підписання угоди щодо корисних копалин між США та Україною тривали кілька місяців. Попередньо, документ був на межі підписання в лютому, коли президент Зеленський відвідував Вашингтон. Однак тоді через непорозуміння в Білому домі угоду не підписали.
Відтоді угода зазнала деяких істотних корективів. 30 квітня президент США Дональд Трамп висловив побоювання щодо укладання складної угоди про корисні копалини з Україною, однак зазначив, що присутність США на місцях видобутку "дозволить уникнути багатьох негативних елементів у країні".