США і Україна на порозі підписання угоди про мінерали: FT розкриває деталі документа

Вашингтон і Київ наближаються до підписання угоди, яка стосується корисних копалин України та охоплює всі її природні ресурси, включаючи нафту, газ та важливі енергетичні активи. Є ймовірність, що це підписання відбудеться вже цього тижня, зазначає Financial Times. Водночас слід зазначити, що раніше угода “про мінерали” була зірвана через непорозуміння між Україною та США. Президент США Дональд Трамп вимагав, щоб доходи від природних ресурсів України використовувались для погашення американської допомоги, але Київ не погодився на цю умову. Наразі обидві сторони досягли згоди, що військова допомога, надана раніше, не буде враховуватися в рамках цієї угоди.

За інформацією видання, Україна добилася суттєвих поступок від адміністрації Трампа. В突破було досягнуто після зустрічі американського президента та президента України Володимира Зеленського у Ватикані.

"Ми досягли хорошого прогресу. Найголовніше — визначили наші червоні лінії, а угода відповідатиме європейським зобов’язанням і не суперечитиме Конституції та законодавству України. Вона повинна бути обов'язково ратифікована Парламентом. Ми домовились, що в документі не зараховується допомога, яку було надано до підписання угоди," — повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом.

Після зустрічі з Зеленським Трамп зазначив, що український лідер "розуміє ситуацію і прагне укласти угоду". Він також висловив свої розчарування через дії України та Росії, підкресливши, що країни, які знаходяться у війні, не мають бажання йти на компроміси для зупинки конфлікту: "Я був дуже розчарований, коли Росія запустила ракети. Я сподіваюся, що Путін припинить стріляти та підпише угоду".

Журналісти зазначають, що Трамп розглядає "угоду щодо мінералів" як можливість для спільного видобутку українських рідкісноземельних металів та інших природних ресурсів, щоб компенсувати мільярди доларів військової допомоги, наданої Києву під час адміністрації Джо Байдена, і чинити тиск на Зеленського для започаткування ширших мирних переговорів.

Високопоставлені українські чиновники повідомили Financial Times, що вимога США використовувати доходи від "угоди щодо мінералів" для погашення військової допомоги може підірвати суверенітет України, що, в свою чергу, загрожуватиме її кандидатурі на вступ до Європейського Союзу. Багато народних депутатів висловили занепокоєння з приводу цієї угоди та заявили, що не підтримають "погану угоду".

У той же час радник Трампа з національної безпеки Майк Волц висловив впевненість в інтерв'ю Fox News, що угоду "вдасться укласти". "Учасники переговорів наполегливо працювали на вихідних. Трамп налаштований рішуче цю угоду укласти," — заявив він.

Як повідомляв УНІАН, раніше член Палати представників Конгресу США Брайан Фітцпатрік зазначав, що підписання угоди про корисні копалини з Україною може відбутися найближчим часом.

Очікується, що угода призведе до формування довгострокового економічного партнерства між Україною і США. Підписання угоди планувалося на 28 лютого, але через суперечку між президентом України Володимиром Зеленським, Дональдом Трампом і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом це не відбулося.

Comments (0)
Add Comment