Співпраця розвідувальних служб США і Великої Британії: нові деталі від Politico

Хоча відносини між США та Великою Британією стали різко натягнутими, багато представників національної безпеки вважають, що спільний підхід до розвідки залишається останнім захисним фронтом. Проте, як зазначає Politico, останнім часом навіть у цій сфері починають виникати серйозні проблеми. Насамперед, у березні Трамп віддав наказ, згідно з яким американські розвіддані не повинні передаватися Україні жодними американськими агентствами або країнами, що входять до альянсу Five Eyes. (Цей альянс, заснований після Другої світової війни, об'єднує Великобританію, США, Канаду, Австралію та Нову Зеландію).

Велика Британія не надала ніякої офіційної реакції на це рішення, а прес-секретар прем'єр-міністра Кіра Стармера підкреслив, що зв'язки між Великобританією та США в сферах оборони, безпеки та розвідки залишаються міцними.

Видання вказало, що зв’язки між розвідками США та Великої Британії настільки сильні, що їх неможливо повністю розділити, і втрати США можуть бути суттєвими. Однак експерти попереджають, що Великій Британії може бути необхідно почати планувати дії, які раніше здавалося неможливими, якщо курс Америки під проводом Трампа продовжить віддаляти її від традиційних альянсів і міжнародних цілей.

Згідно з новими даними, хоча спостерігається падіння в людській розвідці, також відомій як HUMINT, що охоплює агенти та активи, які належать ФБР і ЦРУ в США, а також МІ5 і МІ6 у Великій Британії, відзначається значне зростання її цифрового аналога, сигнальної розвідки, відомої як SIGINT. Ця сфера передбачає співпрацю між британським GCHQ та американським АНБ.

Велика Британія все ще має цінні активи, які використовуються США, зокрема свої постійні пункти прослуховування. Це військові та розвідувальні об'єкти, зазвичай розташовані за кордоном, що використовуються для відстеження комунікацій. "Конкретні деталі про пункти прослуховування часто є секретними, а їхнє місцезнаходження, можливості та країни, за якими вони ведуть спостереження, тримаються в таємниці з причин національної безпеки", – зазначає видання.

Журналісти відзначають, що важливість цих даних робить малоймовірним те, що США залишать Five Eyes. Ніл Мелвін, директор з міжнародної безпеки в Королівському об’єднаному інституті оборонних досліджень (RUSI), пояснив, що, наприклад, розвідувальні можливості на Кіпрі є критично важливими для США в Східному Середземномор’ї, зокрема через ситуацію з Ізраїлем.

У випадку, якщо США вирішать вийти з Five Eyes, "це також призведе до необхідності замінити деякі надто дорогі активи, які є у Великобританії", а також американські бази зв'язку та розвідки, розташовані на британській території, такі як RAF Menwith Hill.

Колишній співробітник служби безпеки уряду Великої Британії вказав на те, що відповідальність за моніторинг інформації поділяється між Великою Британією та США, що, у свою чергу, означає, що дані також обмінюються.

Видання зазначило, що хоча Велика Британія може аналізувати супутникові знімки, які отримує США, у неї немає можливості самостійно їх збирати, тому будь-який обмін даними з американської сторони "може бути без попередження зупинений".

Фахівці в розвідці мають різні думки щодо подальших кроків, але більшість з них погоджується, що настороженість викликає зниження позиції США відносно РФ. Ніл Мелвін з RUSI зазначив, що обмеження обміну розвідданими з Україною стало "попереджувальним сигналом" для американських партнерів. "Ми поки не в кризі, але у відносинах з’явився новий рівень обережності", – підкреслив він.

"Слід сподіватися на краще, але готуватися до гіршого", – зазначив ще один колишній високопоставлений співробітник розвідки. 5 березня стало відомо, що Трамп заборонив Великій Британії передавати будь-які військові розвіддані Україні. Усі британські розвідувальні агенції та військові структури отримали чітке розпорядження, що забороняє передачу даних американської розвідки, які раніше маркувалися як "Rel UKR" (дозволено для передачі Україні).

Comments (0)
Add Comment