Щорічний аналіз Amnesty International: Агресія Росії проти України та воєнні злочини

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International у своєму щорічному звіті зазначила, що Росія під час своєї агресії проти України скоює воєнні злочини. Восени зросла кількість загиблих серед цивільного населення, включаючи дітей і літніх людей, унаслідок застосування російськими військами забороненої зброї, а також у результаті знищення критично важливої цивільної інфраструктури. Згідно з даними, російські війська навмисно атакували мирних жителів. На окупованих територіях тривали репресії проти тих, хто не вважає себе росіянином, а також мали місце страти, катування та інші акти жорстокого поводження з цивільними людьми та військовополоненими, йдеться в документі.

Правозахисники зазначають, що втрати серед мирного населення у 2023 році були вищими, часто відбувалися далеко від лінії активних бойових дій, адже Росія продовжувала обстрілювати населені пункти ракетами і дронами.

"Серед атак було й бомбардування Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» у Києві, яке сталося 8 липня та призвело до серйозних руйнувань. Це очевидний воєнний злочин, оскільки в цей момент діти з усієї країни проходили там медичні процедури, такі як хіміотерапія. В результаті атаки загинули двоє людей, більше 100 отримали поранення, зокрема діти. Як і багато інших атак 2024 року, удар по «Охматдиту» був частиною ширшої координаційної кампанії Росії; в той же день загинуло щонайменше 43 мирних жителів у Києві, Дніпрі та Кривому Розі", – повідомляють автори звіту.

Вони також зауважують, що Росія продовжувала цілеспрямовані атаки на енергетичну інфраструктуру, і до травня 2024 року 70% теплових потужностей України були знищені або знаходилися під окупацією.

Amnesty International підкреслила, що з'являється все більше свідчень про позасудові страти українських військовополонених російськими військами. "Багато відео, які нібито демонструють такі інциденти, були розповсюджені в соціальних мережах. Генеральна прокуратура України повідомила, що з 2022 року було страчено щонайменше 147 українських військових, з яких майже 90% – у 2024 році. Росія зазвичай ігнорує або заперечує ці повідомлення, але дві знакові політичні постаті в Росії закликали до страти військовополонених", – вказують правозахисники, називаючи Дмитра Медведєва та Рамзана Кадирова. Сотні українських військових отримали вироки в Росії та на окупованих територіях України, часто лише за участь у бойових діях. Відсутність належних правових процедур у таких судових процесах також є воєнним злочином.

Крім того, правозахисники вказали на порушення, які стосуються української влади. "В умовах воєнного стану влада обмежувала права на свободу слова та віросповідання. Продовжувалися переслідування тих, хто відмовлявся від військової служби з релігійних або моральних причин. Також боротьба України з гендерним насильством і просування прав ЛГБТ залишалася недостатньою", – зазначено у звіті.

У цілому, звіт демонструє зростання авторитарних тенденцій у світі і збільшення випадків серйозних порушень прав людини. Amnesty International різко критикує політику адміністрації президента США Дональда Трампа, а також дії Ізраїлю в Секторі Гази.

Comments (0)
Add Comment