Формулювання про членство України в НАТО та незворотність її шляху до Північноатлантичного Альянсу виключено з нового звіту генсека Марка Рютте на 2024 рік. Про це повідомляє Європейська правда. Згідно з інформацією видання, новий документ істотно відрізняється від звіту 2023 року, де містився текст вільнюської декларації, що проголошує: "майбутнє України – в НАТО, і Альянс підтримуватиме Україну на її шляху до можливого членства".
Журналісти виявили, що в новому звіті Рютте такого формулювання не присутнє. Також відсутнє згадування про рішення саміту НАТО, що відбувся у Вашингтоні у 2024 році, в якому йшлося про підтримку союзниками України на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО.
У новому звіті генсека йдеться про активну співпрацю НАТО з 16 країнами-партнерами на двосторонньому рівні: "Серед цих партнерів НАТО створила спеціальні структури для відносин з Україною та Грузією".
Також зазначається, що НАТО підтвердило свою політику "відкритих дверей" для європейських демократичних країн, які здатні сприяти принципам Північноатлантичного договору.
Водночас у документі наведені пункти про підтримку України в оборонній боротьбі проти РФ, а також підкреслюється важливість зміцнення представництва НАТО в Україні для поглиблення політичного діалогу, підтримки реформ та надання практичної допомоги.
"Союзники НАТО одностайні у своєму прагненні до справедливого і стійкого миру в Україні", – підкреслив Марк Рютте в передмові.
Як повідомлялося, президент США Дональд Трамп після вступу на посаду заявив, що Україні слід забути про НАТО. Він неодноразово зазначав, що війна, яку розпочала Росія, почалася через прагнення України стати членом альянсу.
Коментуючи ці заяви Трампа, український президент Володимир Зеленський відзначив, що позиція США щодо членства України в НАТО збігається з інтересами РФ. У свою чергу, генсек НАТО Марк Рютте запевняв, що можливе членство України в НАТО не є частиною мирної угоди.