Генеральний секретар НАТО Марк Рютте 13 лютого заявив, що західні країни не давали Україні обіцянок щодо членства в Альянсі в разі досягнення миру з Росією. «Ми повинні забезпечити, щоб (президент РФ) Володимир Путін більше не намагався напасти на Україну, це має вирішальне значення… Але Україні ніколи не гарантувалося, що мирна угода автоматично призведе до її вступу в НАТО», – зазначив Рютте після зустрічі міністрів оборони країн Північноатлантичного альянсу.
12 лютого міністр оборони США Піт Геґсет висловив думку, що Сполучені Штати не вважають членство України в НАТО реалістичним результатом переговорів. «Любі гарантії безпеки повинні бути підтримані спроможними європейськими і неєвропейськими військами», – розповів він.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи слова Геґсета, зауважив, що не вважає, що «ці двері (до НАТО – ред.) насправді відкриті». «На сьогоднішній день нас ніхто не запрошує до НАТО. Я завжди казав, що потрібні конкретні кроки, зокрема закріплення цього питання в Конституції України. Це не означає, що НАТО заявило: включіть це в Конституцію, і ви завтра будете в Альянсі… Але ви повинні усвідомити: всі ці розмови про реформи, модернізацію армії… Куди ще можна підніматися?» – зазначив він.
Україна включила аспекти європейської та євроатлантичної інтеграції до своєї Конституції. Дискусії про потенційне членство України в НАТО тривають з 2008 року, коли на саміті в Бухаресті було сказано, що Україна (як і Грузія) колись стане членом Альянсу.
На саміті НАТО у Вільнюсі 2023 року, за ініціативи Великої Британії, було вирішено, що Україні для вступу в НАТО більше не потрібно буде проходити План дій щодо членства (ПДЧ) – країна приєднається до Альянсу так, як це зробили Фінляндія та Швеція, напряму. Було зазначено, що Україна стане частиною НАТО, коли настануть відповідні умови і буде отримано згоду союзників.