Верховна Рада 30 квітня затвердила законопроєкт №13177, який продовжує термін спрощеного повернення військовослужбовців на службу до 30 серпня 2025 року після першого випадку самовільного залишення частини. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі депутат Ярослав Железняк з фракції «Голос». Законопроєкт підтримали 282 народних депутати.
Документ містить такі основні пункти:
– військова служба для осіб, які самовільно залишили частину, під час воєнного стану не призупиняється; для тих, хто залишив частину і не повернувся до моменту завершення або скасування воєнного стану, служба призупиняється з наступного дня після припинення або скасування цього режиму;
– період відсутності військовослужбовців не враховується у загальний стаж, під час якого не виплачуються соціальні виплати, пільги та інші забезпечення;
– військовослужбовці, які вирішили повернутися, можуть продовжити службу за рішенням командира, навіть при наявності кримінального провадження;
– військовослужбовці, у яких призупинено службу або які самовільно залишили її під час воєнного стану чи вчинили дезертирство, не мають права на пільги, гарантії та компенсації, які визначені законом. Члени їхніх сімей також не мають права на пільги, якими користувалися раніше.
У січні 2025 року Верховна Рада вперше прийняла рішення про продовження терміна повернення на службу для військових, які залишили частину без належного дозволу або дезертирували. Тоді було встановлено, що повернення можливе до 1 березня 2025 року.
У серпні 2024 року український парламент ухвалив закон, згідно з яким за перше самовільне залишення військової частини не буде накладено покарання, якщо військовий самостійно повернеться та командир надасть дозвіл на продовження служби. Закон передбачає, що під час воєнного стану контракт військовослужбовців, які вперше залишили частину, але потім добровільно повернулися, буде продовжено.
У Державному бюро розслідувань зазначили, що військовослужбовці, які добровільно повернуться на службу, будуть поновлені з усіма соціальними гарантіями.