Путін формує наратив для Трампа: аналіз риторики США від Bloomberg

З моменту першої телефонної розмови президента США Дональда Трампа з кремлівським диктатором Володимиром Путіним спостерігається зміна в риториці американської влади. За даними аналізу, проведеного виданням Bloomberg, лідер США почав активно висловлювати "російські тези" стосовно війни в Україні. У своєму дослідженні видання використало великий мовний модельний інструмент (LLM), щоб проаналізувати понад 300 публічних заяв Трампа з серпня 2024 року до березня 2025 року, а також більше 3000 постів у соціальних мережах, зроблених президентом та його командою.

Результати аналізу, підтверджені журналістськими розслідуваннями, вказали на кореляцію між контактами адміністрації Трампа з Путіним та подальшими висловлюваннями президента США, які відображали позицію кремлівського лідера щодо окупації українських територій, прагнень Києва вступити в НАТО та легітимності президента України Володимира Зеленського.

Трамп висловлює бажання відкрити доступ до потенційних угод на десятки мільярдів доларів, відновивши економічні відносини між США та Росією, що вимагає вирішення питань війни в Україні. Внаслідок цього США поступово роблять компроміси, включаючи пропозицію визнати Крим частиною Росії.

Проте мирна угода, яку Трамп обіцяв укласти на початку свого терміну, досі не реалізована, що викликає його зростаюче невдоволення. Зокрема, він недавно запитав, чи не "водить його за ніс" Путін. Старший науковий співробітник Центру Карнегі "Росія і Євразія" Тетяна Станова вважає, що Кремль прагне дружби з Трампом, досягаючи цього навіть шляхом повторення його тез.

12 лютого Трамп і Путін провели телефонну бесіду тривалістю близько 90 хвилин, після якої Трамп виключив можливість вступу України до НАТО, стверджуючи, що це стало причиною війни. Після початку повномасштабного вторгнення Швеція та Фінляндія стали членами НАТО, значно збільшивши межі альянсу з Росією.

Трамп продовжив повторювати кремлівські тези, звинувачуючи Зеленського в авторитарному стилі керівництва та у відсутності виборів, тоді як Путін давно поставив під сумнів легітимність Зеленського після завершення його терміну в травні 2024 року. Як вказує аналіз Bloomberg, Трамп почав висловлювати ці думки тільки після спілкування з Путіним.

Крім того, Трамп заявив, що підтримка Зеленського в Україні є вкрай низькою, хоча опитування свідчили про зворотне: довіра до Зеленського зросла з 57% до 65%.

Остання зустріч Віткоффа з Путіним відбулася 13 березня, після чого він дав велике інтерв'ю Такеру Карлсону, в якому обговорювалися "референдуми" на окупованих територіях. Незважаючи на явну повторюваність кремлівських тез Трампом, один з колишніх американських чиновників зазначив, що важко сказати, чи це викликано впливом Кремля або є частиною їхньої стратегії завершення війни.

Трамп також стверджував, що саме Україна розпочала війну, скаржачись на постійні прохання Зеленського про військову допомогу. Проте його зростаюче невдоволення довгими переговорами іноді призводило до критики Путіна; наприклад, після російських повітряних атак на Україну, які призвели до загибелі людей, Трамп заявив: "Це було абсолютно непотрібно. Володимире, вистачить."

Раніше повідомлялося, що Трамп може дещо пом'якшити свої вимоги, але ніколи не стане на бік України. Ексиміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначав, що Україні слід усвідомити, що більше не можна покладатися на США, і ця ситуація навряд чи зміниться навіть після закінчення терміну президентства Трампа. США також виступали проти ключових вимог Кремля щодо України, вважаючи їх "необґрунтованими і нездійсненними".

Comments (0)
Add Comment