«Коаліція рішучих» виконує роль механізму, що дозволяє різним державам-членам НАТО обійти бюрократію Альянсу і швидко відправити миротворців, повідомив дипломат, колишній глава місії України при НАТО Вадим Пристайко в інтерв’ю Радіо Свобода. «По-перше, «коаліція рішучих» – це такий механізм, що дозволяє НАТО залучатися до активних військових дій без необхідності залучати п’яту статтю і всіх членів Альянсу. Інакше кажучи, для того, щоб вступити в конфлікт, Північноатлантична рада має одностайно проголосувати (32 країни – ред.) за участь у війні, що, ймовірно, відбудеться у випадку агресії проти Альянсу», – зазначив він в ефірі програми «Свобода Live», також додавши, що відповідно до статуту ООН, кожна країна має право на індивідуальний або колективний захист.
Також Альянс, на думку Пристайка, не має права заважати тому, хто захоче брати участь в конфлікті як окрема одиниця; зрештою, це не несе відповідальності для самої Альянсу. Він навів приклад конфлікту між Британією та Аргентиною через Фолклендські (Мальвінські) острови.
«Країни, близькі до нас, як, наприклад, Франція та Британія, висловили готовність допомогти створити «коаліцію бажаючих (рішучих)… готові підтримати нас. Фактично немає жодних механізмів, які б забороняли урядам Британії і Франції ухвалити рішення і завтра надіслати нам миротворців», – додав дипломат.
Пристайко також висловив здивування через те, що Україні досі не ухвалили закон про дозвіл на ввезення французьких і британських військ на територію України, адже саме це і є законодавчим дозволом для їхнього вступу.
В українському законодавстві зазначено, що доступ підрозділів збройних сил інших країн на територію України можливий лише на основі міжнародних угод і відповідно до законів України.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна зробить усе можливе для оперативного виконання політичних рішень щодо безпекового контингенту, «коли настане відповідний час».
Згідно з інформацією видання The Times, голова оборонного штабу Великої Британії Тоні Радакін пропонував створити 64-тисячний контингент для відправки в Україну. Однак міністри оборони європейських країн заявили, що шансів на формування такого контингенту немає, а навіть 25-тисячний контингент вимагатиме спільних зусиль.
Можливість відправлення іноземних військ в Україну обговорюється з 2024 року, а на початку 2025 року питання розміщення британських та французьких солдатів стало більш конкретно обговорюватися прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером та президентом Франції Емманюелем Макроном.
Москва категорично заперечує проти розміщення західних військ в Україні. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва не бачить можливості для компромісу у питанні потенційного розміщення європейського миротворчого контингенту на території України. За його словами, це стане «прямим, офіційним, неприкритим залученням країн НАТО до війни проти РФ».