Уряд України ухвалив нормативний акт, який передбачає проведення перевірок на доброчесність та моніторинг способу життя працівників митних органів. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів. Це рішення вважається важливим кроком на шляху до створення прозорої митної системи, яка має на меті зменшення корупційних ризиків.
Відповідно до нового рішення, усі митники проходитимуть перевірку на доброчесність раз на три роки, а також у випадках, коли надходить інформація про можливі корупційні діяння з боку державних чи місцевих органів влади.
Законом також передбачено, що у разі виявлення ознак недоброчесності відповідні матеріали будуть направлені до компетентного органу, який займається протидією корупції. Інформація, що міститься в цих матеріалах, стане підставою для початку дисциплінарного провадження стосовно працівника митниці.
У жовтні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон № 6490-д, що стосується реформування Державної митної служби (ДМС). Закон був ухвалений Верховною Радою за місяць до того. Документ, зокрема, передбачає прозорий конкурс на посаду голови ДМС з участю міжнародних організацій, забезпечення політичної незалежності керівника служби та можливість його звільнення за підсумками аудиту, а також переатестацію всіх співробітників протягом 18 місяців після обрання нового голови.
Голова правління громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін зазначив, що ухвалення цього закону має призвести до збільшення надходжень до бюджету на 100 мільярдів гривень протягом кількох років. Реалізацію реформ митниці активно підтримували західні партнери України, а також Міжнародний валютний фонд і Світовий банк.