Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) 6 травня опублікувала огляд економічної ситуації та антикорупційної політики в Україні. Відповідно до оцінок організації, російська агресія призвела до переміщення приблизно чверті населення як в межах країни, так і за її межами, зруйнувала житло та інфраструктуру, завдавши збитків, еквівалентних близько 2,5% ВВП України.
«Після початкового шоку економіка поступово адаптувалася завдяки зусиллям уряду та суттєвій зовнішній підтримці. Проте, існуючі проблеми зі безпекою, нестача робочої сили та енергетичні труднощі продовжують перешкоджати економічній активності, в той час як рівень переміщення населення, безробіття та бідності залишаються на високому рівні. Незважаючи на впровадження різноманітних стратегій та постійних реформ, для формування стабільних інституцій, які підтримують сильну ринкову економіку, необхідна стабільна політична база», – зазначено в документі.
Також читайте: Мінфін: точна сума виплат за ВВП-варантами наразі не визначена, триває діалог з інвесторами.
ОЕСР прогнозує, що дефіцит бюджету України досягне 20% ВВП цього та наступного року, переважно через збільшення витрат на оборону. «Для покриття оборонних витрат у розмірі 25% ВВП буде потрібен суттєвий бюджетний дефіцит. Очікується, що дефіцит складе близько 20% ВВП у 2025 та 2026 роках, що призведе до росту державного та гарантованого державою боргу до 120% ВВП у 2026 році, у порівнянні з 50% ВВП у 2021 році».
Щоб стимулювати економічне зростання, ОЕСР рекомендує, зокрема, створення умов для реінтеграції демобілізованих військовослужбовців та переселенців на ринку праці, заохочення повернення біженців і збільшення залученості жінок. Серед рекомендацій – зняття обмежень на роботу жінок на певних посадах у нічний час.
ОЕСР вважає, що відновлення країни вимагатиме «глибших змін у формуванні політики, яка стимулюватиме економічні рішення, що підтримують продуктивність». За прогнозами організації, темпи зростання залишатимуться помірними, поки триває війна, а приватний сектор відіграватиме центральну роль у відбудові України.
«Наповну реалізація потенціалу приватного сектору вимагатиме залучення додаткових інвестицій, підвищення продуктивності та розвитку експорту. Для досягнення цих цілей необхідно вирішити давні структурні проблеми, багато з яких погіршилися внаслідок війни. Ключові пріоритети включають зміцнення регуляторного середовища, підтримку конкуренції та інновацій, а також поліпшення доступу до фінансування для залучення внутрішніх та міжнародних інвестицій», – відзначають аналітики.
Згідно з даними Міністерства енергетики, на лютий 2025 року, Росія за три роки повномасштабного вторгнення завдала понад 30 масованих ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури України, яких загальні збитки становлять мільярди доларів.