Нове партнерство у надрах: США і Україна можуть зволікати з отриманням прибутків протягом десятиліть, – Reuters

США та Україна можуть очікувати на отримання фінансових переваг від угоди про надра протягом десятиліть або навіть більше. Війна, знищена інфраструктура та відсутність належних геологічних досліджень створюють труднощі в розробці родовищ, повідомляє Reuters. Експерти оцінюють, що освоєння ресурсів у країнах з розвиненим гірничим сектором, як-от Канада чи Австралія, займає від 10 до 20 років. В Україні цей процес може тривати значно довше через різні виклики.

Інфраструктури енергетичного, транспортного та логістичного напрямків в Україні зазнали значних ушкоджень під час війни. Більшість родовищ не має належних геологічних досліджень, що підтверджують їх економічну доцільність для розробки. Крім того, існує ризик для інвесторів, які можуть не наважитися вкладати кошти в країну, де тривають військові дії.

"Якщо хтось вважає, що корисні копалини з України почнуть масово експортуватися, то це ілюзії. Реальність така, що залучити інвестиції в Україну буде складно, оскільки у інвесторів є альтернативи – вкладення в критично важливі мінерали в мирних країнах", – зазначив Адам Вебб, керівник відділу мінералів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence.

Експерт також підкреслив, що ще однією перепоною є те, що деякі потенційно вигідні родовища знаходяться на територіях, контрольованих Росією, а угода не містить жодних гарантій безпеки.

Відповідно до даних Міністерства фінансів України, у 2024 році держава очікує отримати 47,7 мільярда гривень (близько 1 мільярда доларів США) у вигляді роялті та інших платежів за використання природних ресурсів. Водночас новий спільний фонд із США буде акумулювати кошти лише від ліцензій, виданих відповідно до нових правил.

Reuters також зазначає, що темпи видачі таких ліцензій є надзвичайно низькими. Наприклад, з 2012 по 2020 рік Україна видала лише близько 20 ліцензій на видобуток нафти і газу, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець і одну на мідь.

Не так давно США і Україна підписали угоду, що відкриває доступ до українських природних ресурсів. Від української сторони підписантом стала перша віцепремʼєрка – міністерка економіки Юлія Свириденко, а з боку США – міністр фінансів Скот Бессент.

Згідно з угодою, Київ і Вашингтон мають намір створити Інвестиційний фонд для відновлення України, який залучатиме глобальні інвестиції до нашої країни. Це партнерство буде спільним, без вирішального голосу з боку однієї з сторін, що відображає принципи рівноправності.

Тим часом у Білому домі повідомляють, що США отримали право визначати, хто купуватиме українські ресурси, що стосується нових ліцензій на їх видобуток.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода щодо природних ресурсів є справедливою. Він також зазначив, що зміст документа зазнав суттєвих змін під час підготовки до підписання.

Comments (0)
Add Comment