Національний банк наразі не планує змінювати основну валюту для розрахунку курсу з долара США на євро, а лише переглядає це питання для аналізу.
Про це у звороті до ЕП повідомили представники НБУ.
Банк зауважив, що вивчення можливості переходу на євро стартувало ще у минулому році, зокрема ця тема піднімалася на засіданні Ради з монетарної політики й валютного ринку 28 лютого 2024 року.
"Ця діяльність є складною та вимагає детальної підготовки. Відповідно, зміна основної валюти розрахунку не стоїть на порядку денному у короткостроковій перспективі. У разі запровадження змін, процес буде поступовим і практично непомітним для громадян", – пояснили в Нацбанку.
У Національному банку підкреслили, що однією з причин міркувань про перехід на євро є курс на євроінтеграцію України. Додатково, як сказав регулятор, цьому сприяє зростаюча роль ЄС у забезпеченні оборони країни.
Що таке основна валюта для встановлення курсу?
Нині американський долар є основною валютою, на основі якої формують курс у нашій державі. Це означає, що Нацбанк щоденно встановлює офіційний курс гривні до долара. Решту офіційних валютних курсів Нацбанк розраховує за допомогою крос-курсів цих валют до долара США.
До прикладу, курс євро в Україні визначається множенням курсу долара (у гривнях) на курс євро відносно долара за даними міжнародних ринків.
У випадку, якщо основною валютою стане євро, НБУ застосовуватиме аналогічну процедуру: щоранку визначатиме офіційний курс євро, а інші валютні курси (включаючи долар) розраховуватимуться як добуток курсу євро та курсу обраної валюти у євро згідно міжнародного ринку.
Долар залишиться провідною валютою на українському фінансовому ринку
У Національному банку пояснили, що перехід на євро як головну валюту при формуванні курсу в найближчому майбутньому не планується. Основна причина полягає в тому, що долар США залишається провідною валютою для розрахунків на міжбанківському ринку.
"На валютному ринку найбільшу частку операцій все ще займає долар США. Частка євро в різних сегментах дійсно зростає, однак зростання є незначним", – наголошують у НБУ.
Крім того, після початку повномасштабної війни, відсоток розрахунків у євро на міжбанківському ринку (без урахування операцій НБУ) став навіть меншим порівняно з довоєнними 2019–2021 роками:
- у 2019 році на долар припадало 85% операцій, на євро – 13% (інші валюти – решта);
- у 2020 та 2021 роках долар займав 85%, євро – 14%;
- у 2022 році доларом здійснили 89% операцій, євро – 11%;
- у 2023 році долар сягнув 93%, а частка євро впала до 7%;
- у 2024 році 95% операцій здійснювалися у доларі, а тільки 5% – у євро;
- у 2025 році (на 25 квітня) 91% від проведених угод були у доларах, а 9% – у євро.
Також у НБУ повідомили, що у квітні 2025 року частка розрахунків у євро на міжбанку дещо збільшилася через зміни курсу долара до євро та інших світових валют.
За інформацією НБУ, з початку 2025 року регулятор не здійснював жодної інтервенції у євро на міжбанківському ринку. Всі валютні операції Нацбанк провадив у доларах – так само, як і у 2023–2024 роках.
Натомість у 2022 році регулятор продав на міжбанку 1,9 млрд євро і викупив 123 млн євро — ці операції в основному проводилися у березні-травні.
До відома:
На початку травня глава Національного банку Андрій Пишний заявив, що регулятор розглядає можливість переведення основної курсоутворюючої валюти з долара США на євро.