США та Україна можуть зіткнутися з тривалим очікуванням фінансових вигод від угоди щодо надр, яке може затягнутися на десятиліття або навіть більше. Війна, зруйнована інфраструктура та відсутність ґрунтовних геологічних досліджень ускладнюють перспективи розробки родовищ, повідомляє Reuters. За оцінками фахівців, розробка родовищ у країнах з розвиненою гірничою галуззю, таких як Канада або Австралія, може займати від 10 до 20 років. Що стосується України, цей термін може бути ще більшим через численні труднощі, підкреслює агентство.
Внаслідок війни енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України зазнали суттєвих руйнувань. Більшість родовищ досі не мають належних геологічних досліджень, що підтверджують економічну доцільність їхньої розробки. Окрім того, може виникнути проблема з залученням інвесторів, які можуть побоюватися інвестувати в країну, що переживає війну.
"Якщо хтось вважає, що всі ці корисні копалини раптом почнуть масово експортуватися з України, то це велика ілюзія. Реальність така, що інвесторам буде складно обґрунтувати свої витрати в Україні, коли є варіанти інвестувати в критично важливі мінерали в країнах, де війни немає", – зауважив керівник відділу мінералів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence Адам Вебб.
Експерт також вважає, що ще однією перешкодою є те, що частина потенційно вигідних родовищ знаходиться на територіях, окупованих Росією, в той час як угода не містить жодних заходів безпеки.
Згідно з даними Міністерства фінансів України, у 2024 році країна отримала 47,7 мільярда гривень (приблизно 1 мільярд доларів США) у вигляді роялті та інших платежів, пов’язаних з експлуатацією природних ресурсів. Водночас новий спільний фонд з США буде акумулювати ресурси лише з причин ліцензій, виданих за новими нормами.
Reuters повідомляє, що темпи видачі таких ліцензій надзвичайно низькі. Наприклад, між 2012 та 2020 роками Україна видала приблизно 20 ліцензій на видобуток нафти і газу, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.
Нещодавно США та Україна підписали угоду про доступ до українських природних ресурсів. З українського боку підписанткою була перша віцепремʼєрка, міністерка економіки Юлія Свириденко, а з боку США – міністр фінансів Скот Бессент.
Відповідно до угоди, Київ та Вашингтон створять Інвестиційний фонд для відновлення України, який залучатиме глобальні інвестиції в державу. Управління фондом здійснюватимуть спільно Україна і США, без жодної сторони з вирішальним голосом, що відображатиме рівноправне партнерство.
Тим часом в Білому домі заявили, що США отримали виключне право визначати, хто купуватиме українські ресурси. Це стосуватиметься нових ліцензій на видобуток ресурсів.
Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода щодо природних ресурсів є справедливою. За його словами, зміст документа зазнав значних змін під час підготовки до підписання.