Міський голова Києва Віталій Кличко прокоментував свої висловлювання в інтерв'ю BBC, де зазначив, що Україні, можливо, доведеться тимчасово поступитися частиною своїх територій в рамках потенційної угоди про припинення бойових дій з Росією. «Я наголошував у своєму інтерв'ю, що Україна може стикнутися з тиском щодо територіальних поступок заради завершення війни. На жаль, цей сценарій здається реалістичним. Про це говорять багато міжнародних політиків і медіа. Тому я нікого не дивував своїми словами. Я підкреслив, що український народ ніколи не прийме російську окупацію», – написав Кличко на своїй сторінці в соцмережах.
«Ми усвідомлюємо, що можливість територіальних поступок суперечить нашим національним інтересам, і за це ми повинні боротися до останнього. Це вимагатиме значних зусиль з нашого боку та від наших європейських партнерів», – додав він.
Раніше мер Києва в інтерв'ю BBC висловив припущення, що Україні, можливо, доведеться піти на територіальні поступки в рамках угоди про припинення вогню з Росією. «Одним із варіантів є відмовитися від частини територій. Це несправедливо, але може бути тимчасовим рішенням для досягнення миру», – зазначив Кличко, підкреслюючи, що українці ніколи не визнають окупацію.
На запитання, чи обговорює президент Володимир Зеленський деталі можливого мирного врегулювання з ним, Кличко відповів: «Ні. Президент Зеленський займається цим самостійно. Це не моя функція».
Агентство Reuters 25 квітня опублікувало документ, який, як стверджується, було презентовано спецпредставником президента США Стівом Віткоффом членам європейських делегацій під час зустрічі, присвяченій мирному врегулюванню в Україні.
У документі вказано, що це «остаточна пропозиція» Сполучених Штатів для України та Росії. Хоча його автентичність офіційно не підтверджена, різні ЗМІ повідомляли про ключові пункти цього плану. Серед умов США – всталення постійного перемир'я та початок технічних консультацій. Україна має отримати гарантії безпеки від «групи європейських держав і деяких неєвропейських країн» та відмовитися від вступу до НАТО, хоча вона може розраховувати на членство в ЄС.
Крім того, в документі зазначено, що США визнають російський контроль над окупованим Кримом. Це визнання стосується лише США, а не України, і не роз'яснюється, як це стане можливим, враховуючи міжнародну позицію. Також документ вказує на те, що США де-факто визнають контроль Росії над Луганською областю та частинами Херсонської, Запорізької і Донецької областей, але зобов'язують Росію вивести свої війська з Харківської області. Крім того, Україна повинна відновити контроль над Запорізькою АЕС, але з умовами її управління США, а також отримати свободу навігації Дніпром.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що, хоча Україна готова йти на поступки, вона не планує юридично відмовлятися від своїх територій, включаючи Крим. Його заява викликала невдоволення президента США Дональда Трампа, який дав зрозуміти, що вважає повернення Криму під контроль України малоймовірним.
В Україні не погоджуються з цими поглядами. Як повідомляє The Telegraph, у документі, підготовленому після зустрічі в Лондоні, зазначено, що Україна заперечує проти визнання анексії Криму інших країнами та виступає проти обмежень на свою армію та оборонну промисловість.
Щодо позиції Росії на пропозиції США поки що нічого невідомо. Офіційно Москва продовжує вимагати передачі їй повного контролю над чотирма українськими областями, про які раніше вона заявляла. Тим не менше, є повідомлення про готовність Володимира Путіна відмовитися від цих вимог.