Катар планував продати США «літаючий палац», а не дарувати його Трампу – CNN

Спочатку адміністрація Дональда Трампа звернулася до Катару із проханням щодо купівлі розкішного літака Boeing 747, і Катар погодився реалізувати його; питання про подарунок США не розглядалося.

Про це повідомляє CNN з посиланням на власні джерела.

Згідно з отриманою CNN інформацією, така версія суперечить словам самого Трампа, який стверджував, що Катар запропонував передати літак як подарунок.

"Адміністрація Трампа спочатку звернулася до Катару з наміром придбати Boeing 747, який Дональд Трамп міг би використати як Air Force One", — вказує CNN, посилаючись на чотири джерела, знайомі з деталями перемовин.

"Коли Трамп офіційно набув посади в січні, Пентагон зв’язався з Boeing і отримав відповідь, що компанія не зможе поставити новий президентський літак щонайменше протягом двох років, оскільки вони знаходяться у виробництві для заміни старих моделей", — йдеться в матеріалі CNN.

"Однак команда Трампа прагнула отримати новий літак набагато раніше. ВПС США разом з іншими посадовцями почали шукати альтернативні варіанти. Паралельно Трамп доручив своєму представнику на Близькому Сході Стіву Віткоффу підготувати список можливих варіантів літаків", — додає CNN.

Boeing передав Пентагону список своїх міжнародних клієнтів, які мають відповідні літаки для можливої заміни президентського борта. До цього списку потрапив і Катар.

Пентагон зробив пропозицію про купівлю літака, Катар підтвердив готовність до продажу. Перемовини стартували після підтримки від Білого дому. Спочатку обговорювався варіант оренди літака, а не його остаточний викуп, зазначає CNN.

"Проте Трамп неодноразово публічно називав цю потенційну угоду "жестом" або "внеском" від катарської королівської родини. "ПОДАРУНОК, БЕЗКОШТОВНО", — писав він у Truth Social. Він заявив, що літак тимчасово використовуватиметься як заміна Air Force One, а після завершення президентської каденції буде переданий до президентської бібліотеки, підкресливши, що не користуватиметься цим літаком у майбутньому", — наголошується у статті.

"Деталі звернення адміністрації допомагають зрозуміти причини можливої передачі літака, яка спричинила гучний політичний резонанс і могла затьмарити візит Трампа на Близький Схід. Проти угоди виступили демократи, а також деякі ключові республіканці, навіть ті, які зазвичай підтримують президента, посилаючись на етичні питання. Катар теж стикнувся із критикою: демократи в Конгресі заявили про наміри заблокувати продаж зброї країні Перської затоки", — резюмує CNN.

Як повідомляє CNN, домовленість поки що обговорюється юристами обох сторін. Катар також залишає за собою право відкликати пропозицію, якщо угода визнається незаконною. Представниця Білого дому Кароліна Лівітт назвала можливу передачу літака «даром для США», додавши, що королівська сім’я Катару «запропонувала подарувати цей літак ВПС США, де цей подарунок буде прийнятий із дотриманням усіх правових і етичних стандартів».

До теми:

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що адміністрація президента США Дональда Трампа готується отримати в дарунок від катарської королівської родини реактивний літак Boeing 747-8. Через надзвичайний розкішний інтер’єр цей літак вже охрестили «літаючим палацом». Ймовірно, це стане найвражаючішим подарунком уряду США від іноземної держави.

Зазначимо, що згідно із законодавством США, чиновникам заборонено приймати цінні подарунки від іноземних урядів. Водночас, за даними ABC News, юристи Білого дому та Мін’юсту вже склали юридичний висновок для міністра оборони Піта Гегсета.

У цьому висновку йдеться, що Міноборони має право прийняти літак як подарунок, а після завершення президентства передати його у фонд майбутньої бібліотеки Трампа. Юристи вважають, що це не суперечить антикорупційним нормам та обмеженням щодо отримання подарунків від інших країн.

Натомість ця новина викликала гостру критику серед демократів. Конгресмен Адам Шіфф заявив, що Трамп порушує Конституцію, оскільки приймати подарунки від інших країн без згоди Конгресу заборонено.

Сенатор Чак Шумер назвав передачу літака «не просто хабарем, а безпрецедентним прикладом зовнішнього впливу». Конгресмен Річі Торрес закликав до «негайної» етичної експертизи цієї ситуації.

Також повідомлялося, що літак від Катару для президента Трампа насправді коштуватиме не 400 мільйонів доларів, як стверджувалося, а понад мільярд. Як пише Independent, щоб модернізувати літак до вимог для заміни Air Force One, потрібно кілька років і мільярдні інвестиції. Необхідно оснастити судно захищеним зв’язком, електромагнітним захистом і системами дозаправки у повітрі.

З урахуванням усіх витрат на модернізацію, щоб літак міг виконувати функції президентського авіатранспорту, експерти галузі вже оцінюють «літаючий палац» у мільярд доларів.

Comments (0)
Add Comment