Інститут дослідження війни вивчив риторику російських можновладців у звіті датованому 6 травня.
Згідно з його спостереженнями, Москва об'єднується навколо неофіційної державної ідеології, що базується на переконанні, що «Захід рішуче налаштований оточити та знищити Росію».
«Кремль спирається на загальнодержавні ініціативи для призначення ветеранів конфлікту в Україні на керівні посади в Росії та проводить тривалі риторичні кампанії для популяризації ідеї, що світ поділений на дві сторони (Захід і очолюваний Росією «багатополярний світ»), які прагнуть знищити одна одну», – зазначено у документі.
ISW підкреслює, що ця ідеологія віддзеркалює радянське розуміння геополітики як екзистенційного протистояння між комунізмом і капіталізмом.
Читайте також: ISW: Кремль, ймовірно, готує своє населення до можливого тривалого конфлікту з НАТО.
Дослідники вважають, що неофіційна державна ідеологія Росії містить елементи ідеології Радянського Союзу, такі як потужний централізований уряд і єдине сприйняття державного ворога, проте їй «не вистачає більш цілісного пояснення, чому Росія має знищувати своїх супротивників».
На їхню думку, Кремль має на меті об'єднати російське суспільство, в тому числі еліту, під цим світоглядом, щоб забезпечити, щоб будь-який наступник Володимира Путіна також втілював «агресивні та небезпечні ідеали» вічного конфлікту із Заходом і, зокрема, НАТО.
Водночас, ISW зазначає, що державна ідеологія Росії частково суперечить ідеям, що розробляються російськими ультранаціоналістами, які є одними з ключових виборців Путіна:
«Путін просуває неофіційну державну ідеологію, яка підтримує громадянську російську ідентичність та багатонаціональне і релігійно різноманітне населення. Російські ультранаціоналісти, чию позицію часто найчіткіше висловлює голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін, більше зацікавлені в ідеології, що базується на російській державі, яка переважно очолюється та складається з етнічних росіян і яка захищає та підтримує російське православ'я».
Путін, імовірно, опирається на таку точку зору, оскільки вона може призвести до фрагментації різноманітного населення РФ і загрожувати стабільності режиму. Російська влада намагається знайти баланс між заспокоєнням дедалі більш впливової ультранаціоналістичної спільноти та залученням мігрантів для вирішення економічних труднощів, тоді як «війна в Україні та ймовірний майбутній конфлікт із Заходом лише ускладнять ці питання».
Інститут також звертає увагу на слова колишнього міністра оборони та секретаря Ради національної безпеки Росії Сергія Шойгу, який підкреслив важливість розвитку російських програм військово-патріотичного навчання, таких як Добровольче товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії, Юнармія та Російське військово-історичне товариство. Він зазначив, що ці ініціативи покликані підготувати громадян Росії до військової служби.
Читайте також: Сурков зізнався у справжніх намірах Путіна щодо України. Чи зможуть його почути Віткофф і Трамп
«Кремль, ймовірно, планує використати ці програми військово-патріотичного навчання для формування майбутньої державної ідеології та соціалізації російських громадян з цією ідеологією з раннього віку», – вважають експерти.
Держдума Росії напередодні ухвалила зміни, що посилюють законодавство щодо так званих іноземних агентів. Схвалені поправки передбачають, що в майбутньому «іноземними агентами» можуть вважатися ті, хто «допомагає у виконанні рішень міжнародних організацій, в яких Росія не є членом, або рішень іноземних влад, якщо вони націлені на підрив безпеки Росії».
Крім того, російські депутати ухвалили законопроєкт, що вводить кримінальне покарання до 5 років ув’язнення за заклики з корисливих мотивів до санкцій проти Росії.
За так звану дискредитацію російської армії, здійснену за вигодою або за наймом, покарання посилюється до 7 років ув'язнення. Такий же термін загрожує за допомогу у виконанні рішень міжнародних організацій, в яких Росія не бере участі.